Złoty nieznacznie stracił na wartości

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
rozwiń więcej
Im bliżej końca była sesja giełdowa, tym bardziej złoty tracił na wartości. Ostatecznie notowania EUR/PLN osiągnęły poziom 4,02, zaś para USD/PLN – 3,0350. Waluty naszego regionu, w tym złoty, zareagowały na obniżenie ratingu węgierskiego długu przez agencję Moody’s. Trzeba jednak przyznać, że warszawska GPW broniła się dzielnie.

Skala zmian nie była zbyt duża, dlatego też wskazany czynnik w najbliższym czasie prawdopodobnie nie powinien oddziaływać na notowania PLN. Kurs EUR/PLN dotarł do pierwszego, istotnego oporu – 4,02. Należy się spodziewać, że przynajmniej chwilowo będzie on hamować osłabienie polskiej waluty względem euro. Kolejna istotna bariera to pasmo 4,05-4,06.

Za sprawą braku istotnych publikacji makroekonomicznych i z okazji planowanego na dzisiaj posiedzenia europejskich ministrów finansów, inwestorzy ponownie więcej uwagi poświęcili mniej rozwiniętym gospodarkom strefy euro. Na wskazanym spotkaniu może być poruszana kwestia kondycji Portugalii. Ponadto, na rynku utrzymuje się niewielka niepewność, związana z zaplanowanym na jutro głosowaniem nad irlandzkim budżetem na 2011 r. Inwestorzy spekulują również na temat ewentualnego rozszerzenia mechanizmu pomocowego dla krajów strefy euro. Dzisiaj pomysłowi temu przeciwstawił się jednak przedstawiciel Niemiec.

Dowiedz się także: Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Z pewnością o sytuacji w Eurolandzie nie pozwala zapomnieć strajk hiszpańskich kontrolerów lotu. Brak innych, interesujących motywów rynkowych może sprawić, iż w najbliższym czasie temat strefy euro będzie jeszcze oddziaływał na rynek. Nie powinien on jednak powodować silniejszej wyprzedaży ryzykowniejszych aktywów. Jak wynika z danych, dostarczonych przez ECB, bank ten w ostatnim tygodniu nie zwiększył znacząco skali wykupu papierów dłużnych z rynku wtórnego. Oznacza to, iż spadek rentowności portugalskich czy też hiszpańskich obligacji skarbowych był efektem wzrostu zaufania inwestorów, a nie sztucznych działań władz monetarnych.

Polecamy serwis: Inwestycje

Po piątkowym rozczarowaniu kwestia amerykańskiego rynku pracy może zejść nieco na drugi plan. Ewentualne, dalsze rozszerzanie programu skupu aktywów przez Fed wydaje się być jeszcze zbyt odległym tematem. Kurs EUR/USD powrócił pod kluczowy opór 1,3350, co zwiększyło jego potencjał spadkowy. Pierwsze, ważniejsze wsparcie, w kierunku którego może w najbliższym czasie zmierzać wartość euro względem dolara, to poziom 1,3200. Dzisiaj ok. godz. 16.00 kształtował się on poniżej 1,3300.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...