Pogłoski o kampanii Republikanów nieistotne

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Podano dziś wiadomości, że Eurostat skorygował zeszłoroczny deficyt Grecji. Nie wynosi on 13,6 proc. PKB, a 15,4 proc. PKB. Dług publiczny urósł do 126,8 proc. PKB.

Sytuacja w Grecji i Irlandii

Tym samym złudzenia, że Grecja obniży w tym roku deficyt do poziomu 7,8 proc. PKB, zostały rozwiane. Tamtejsze ministerstwo finansów zapowiada, że deficyt spadnie w tym roku do 9,4 proc. PKB, ale jednocześnie utwierdza wszystkich w przekonaniu, iż konsekwentnie prowadzone są działania, aby w 2014 r. osiągnął on unijny cel, tj. 3 proc. PKB. I wydaje się, że rynek przyjął to za „dobrą monetę”, może dlatego, że w krótkim czasie sytuacja wokół Irlandii, czy też Portugalii stała się mniej pewna. W pierwszym przypadku nadal spekuluje się o naciskach na irlandzki rząd w kwestii przyjęcia pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej i MFW.

Sytuacja w Niemczech i Portugalii

Nie ma co dziwić się Niemcom, iż nie chcą przerabiać „greckiego deja vu” i wolą też w pewnym sensie zabezpieczyć się przed nadmiernymi wahaniami własnych obligacji, zwłaszcza że dzisiaj bundy były wyprzedawane właśnie ze względu na spadek zaufania do Eurolandu. Idąc tym tropem, można przyjąć, że Niemcy poprzez zgodę na pomoc ze strony Irlandii, chcą uzyskać gwarancję na to, że Irlandczycy zobowiążą się do przeprowadzenia konkretnych reform, bez względu na ewentualne problemy na scenie politycznej – nie bez przyczyny coraz częściej mówi się o ryzyku przedterminowych wyborów. Zobaczymy, czy coś w tym względzie przybliży jutrzejsze spotkanie Eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro. Najpewniej podjęty zostanie także temat sytuacji w Portugalii – w przyszłym tygodniu tamtejszy parlament powinien zaaprobować przyszłoroczny, dość ambitny budżet. Tyle, że sytuacja na scenie politycznej jest tam napięta.

Dowiedz się także: Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Polityka FED

Poza sytuacją w strefie euro, kluczowe dla rozwoju wypadków na globalnym rynku FX są spekulacje, pojawiające się nt. kształtu przyszłej polityki FED. Nie można brać na poważnie inicjatywy, o której wspomina „Wall Street Journal”, a mianowicie informacji, że grupa Republikanów i ekonomistów zamierza rozpocząć kampanię, której celem ma być przekonanie Bena Bernanke do zaniechania programu QE2. Bank centralny z definicji jest instytucją niezależną, a to w jaki sposób szef FED przekonywał do swoich racji w Jacksonville, 2 dni po decyzji FOMC, sugeruje raczej, iż program będzie kontynuowany. Ponadto w zeszłym tygodniu został ogłoszony wstępny harmonogram, co pokazuje, że insynuacje „WSJ” w większym stopniu mają wymiar polityczny.

Niemniej rynki lubią szukać pretekstów do działania i artykuł WSJ przyczynił się do dalszego wzrostu rentowności długoterminowych obligacji, a część analityków potraktowała to jako usprawiedliwienie zwyżki notowań USD. Jeżeli chcielibyśmy to uściślić, tak naprawdę jedynym sygnałem do tego, aby FED zmniejszył skalę programu QE2, byłyby rzeczywiście lepsze dane z amerykańskiej gospodarki. Tymczasem dzisiaj okazało się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 1,2 proc. m/m (przy oczek. 0,7 proc. m/m), a bez samochodów już tylko o 0,4 proc. m/m, (zgodnie z szacunkami). Odczyt NY FED Mfg mocno rozczarowuje – indeks ten, obrazujący aktywność sektora wytwórczego w okręgu nowojorskim, spadł w listopadzie do -11 pkt. z +15,73 pkt. w październiku.

Polecamy serwis: Inwestycje

Inflacja w Polsce

W kraju kluczową rolę odgrywają dzisiaj dane GUS nt. październikowej inflacji. Okazała się ona nieco niższa od szacunków resortu finansów i wyniosła 2,8 proc. r/r. Ponownie za wzrost odpowiedzialne są głównie zmiany cen żywności. Trudno jednoznacznie określić, jak postąpi RPP pod koniec miesiąca. Być może więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się z piątkowych danych o dynamice produkcji przemysłowej w październiku. Niewykluczone, że niestabilna sytuacja w strefie euro zniechęci część członków Rady do podejmowania ryzyka zacieśnienia polityki pieniężnej. To akurat nie byłoby zbyt rozsądne posunięcie, biorąc pod uwagę fakt, że główną obawą rzeczywiście jest ryzyko nadmiernego umocnienia złotego.

EUR/USD: Dopóki nie dojdzie do złamania strefy 1,3570-1,3600 – dolny poziom wyznacza piątkowe minimum – to wciąż bardziej prawdopodobna jest większa korekta w górę, nawet z celem do 1,3800-1,3850 w ciągu 24-36 godzin, a zatem powyżej piątkowych maksimów. Złamanie 1,3570 otworzy drogę do szybkiego testowania okolic 1,35.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...