Czy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Kredyt konsolidacyjny pozwala na zredukowanie formalności, związanych ze spłatą zobowiązań, do minimum.
Osoby, które spłacają kilka kredytów naraz, mogą zastanowić się nad konsolidacją zadłużenia. Eksperci przypominają, że dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zmniejszyć koszt kredytu. Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, który służy spłaceniu zaciągniętych już wcześniej zobowiązań. Wybrany przez kredytobiorcę bank pozwala na spłatę kilku dotychczasowych długów, w zamian oferując jeden kredyt, obejmujący konieczną do oddania kwotę. Kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć na spłaty pożyczek konsumpcyjnych, mieszkaniowych, samochodowych, a także debetu na dotychczasowych rachunkach kredytobiorcy lub zadłużeń na karcie kredytowej.

Kilka kredytów (zwłaszcza kredyty gotówkowe oraz na kartach kredytowych) można zamienić na jeden – najbardziej opłacalną opcją jest tutaj z reguły kredyt hipoteczny. Odsetki od takiego kredytu wynoszą zazwyczaj maksymalnie 6-9 proc. Tymczasem oprocentowanie kredytu gotówkowego jest wyższe o ok. 15 proc. Co do karty kredytowej – po przekroczeniu okresu bezodsetkowego procent jest bardzo duży – wiele kart osiąga maksymalny limit dopuszczalny prawnie, który wynosi obecnie 24 proc.

Także klient nie posiadający nieruchomości może wziąć kredyt konsolidacyjny. Warunkiem opłacalności jest odszukanie banku, proponującego najmniejsze oprocentowanie na kredyt bez zabezpieczenia hipotecznego (może to być 10-15 proc.). Jednak tutaj oszczędność będzie mniejsza niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Dowiedz się także: W których bankach można dostać kredyt we franku?

Tak więc, konsolidując kredyt, można oszczędzić na odsetkach. Ale to nie jedyna zaleta! Często udaje się rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy niż dotąd okres czasu. Tutaj uwaga: decydując się na taki ruch, trzeba mieć świadomość, że zazwyczaj suma, którą będzie trzeba oddać bankowi, zwiększy się w stosunku do tej, jaką należałoby zwrócić w krótszym czasie spłacania.

Spłata kilku kredytów jednocześnie wiąże się często z koniecznością wykonania paru przelewów w oddziale banku. Jeden taki przelew ma szansę kosztować nawet 5 zł. Mnożąc tę kwotę przez liczbę transakcji miesięcznych i liczbę miesięcy, które zostały klientowi do spłaty, może okazać się, że kwota przeznaczona na te opłaty będzie znacząca – rzędu kilkuset złotych. Wówczas zredukowanie kilku przelewów do jednego – co dzieje się w przypadku konsolidacji kredytu - przyczyni się do obniżenia wydatków kredytobiorcy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Jednak podczas podejmowania decyzji o konsolidacji należy działać ostrożnie i z rozwagą. Nie każdemu opłaca się takie posunięcie. Trzeba sprawdzić, czy wartość nieruchomości jest wystarczająca do tego, by bank udzielił kredytu w potrzebnej klientowi wysokości. Wycena nieruchomości dokonywana przez bank powoduje dodatkowe koszty dla kredytobiorcy rzędu kilkuset złotych (200-500zł).

Chociażby z tego względu nie zawsze bank zdecyduje się na udzielenie kredytu, zabezpieczonego hipotecznym. Bank analizuje też, jaki procent dochodów klient będzie wydawał na spłaty. Nie udzieli kredytu, jeżeli na spłatę kredytobiorca, zarabiający poniżej średniej krajowej, musiałby oddać miesięcznie więcej niż 50 proc. swoich zarobków. Klientowi o zarobkach powyżej średniej krajowej bank odmówi kredytu w momencie, gdy odsetki pochłonęłyby więcej niż 65 proc. jego pensji.

Eksperci informują, że kredytu konsolidacyjnego nie dostaje się "od ręki". Na decyzję banku z reguły należy poczekać (niekiedy nawet do kilku tygodni). Ponadto od klienta może być wymagana opłata prowizyjna (kilka procent od wartości zadłużenia – 2-3 proc.). Konieczne jest też wywiązanie się z obowiązków formalnych – tj. przedłożenie dokumentu o zatrudnieniu, a także o zarobkach i położeniu materialnym. Do tego należy doliczyć koszty zmian w księdze hipotecznej, a także ubezpieczenie kredytu (do czasu pojawienia się wpisu do księgi hipotecznej).

Paweł Puchalski

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...