Dlaczego przez Rekomendację S III może być trudno o kredyt walutowy?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Opublikowana 28 lipca nowelizacja Rekomendacji S II wywołała na rynku nie lada konsternację. Nowy projekt KNF-u również jest kontrowersyjny. Za zasłoną aktualizacji poprzednich wytycznych ukryte zostały zapisy, które mogą diametralnie zmienić oblicze rynku kredytowego w Polsce.

2.3.7. – ten ciąg cyfr zostanie zapamiętany na długo przez bankowców, o ile Komisja Nadzoru Finansowego nie wycofa się ze swojego projektu ulepszenia rynku bankowego. Jest to numer punktu, który „rekomenduje” wprowadzenie limitu 50% wartości kredytów denominowanych w walutach obcych, w stosunku do całej wartości portfela kredytowego. W punkcie 2.3.7.napisano:

„Niezależnie od ograniczania ekspozycji kredytobiorcy na ryzyko walutowe bank powinien wprowadzić wewnętrzny limit udziału detalicznych ekspozycji kredytowych, finansujących nieruchomości, otwartych na ryzyko walutowe. Limit ten nie może być wyższy niż 50% portfela detalicznych ekspozycji kredytowych, finansujących nieruchomości. W przypadku kredytów wielowalutowych limit obejmuje odpowiednią część ekspozycji, dla której występuje ryzyko walutowe kredytobiorcy.”

Przeczytaj również: Kredyty walutowe: co się od dzisiaj zmieni

Poziom ekspozycji na ryzyko a kredyty

Obecny poziom ekspozycji na ryzyko walutowe portfela kredytowego wszystkich banków komercyjnych wynosi 65%, co oznaczałoby, że KNF pragnie podwyższyć łączną wartość kredytów złotówkowych o ok. 15 p.p. Procent ten dotyczy jednak zakumulowanych od początku transformacji kredytów o łącznej kwocie ponad 250 mld, co skutkuje przymusem zmniejszenia wolumenu bieżących kredytów w walucie obcej o ponad 2/3, aby osiągnąć rekomendowany stan w ciągu najbliższych 5 lat.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że część banków jest wystawiona na znacznie wyższe ryzyko walutowe portfela. Przykładowo skandynawski DnB Nord czy niemiecki Deutsche Bank mają zbliżone do 100% wskaźniki, co oznacza, że prawie wszystkie kredyty hipoteczne, udzielane przez te banki, są denominowane.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Koniec kredytów walutowych?

KNF pragnie jednak jeszcze ściślej zacisnąć smycz, łamiąc zasadę lex retro non agit i nakładając na banki obowiązek przetasowania nie tylko kredytów przyszłych, ale również przeszłych. W konsekwencji na każdą denominowaną złotówkę kredytu bank musiałby uruchomić złotówkę rodzimą. Dla wielu banków może to oznaczać koniec kredytów walutowych, a nawet konieczność przewalutowania tych już udzielonych, co jest pomysłem absolutnie abstrakcyjnym, nie mówiąc o fatalnych skutkach takich działań, które odczują kredytobiorcy.

Dotychczasowe rekomendacje, wydawane przez KNF, miały z zasady solidne fundamenty merytoryczne, bazowały na chęci racjonalnego zarządzania ryzykiem kredytowym i ochronie konsumenta. Najnowsza propozycja poddaje jednak w wątpliwość zdrowy rozsądek Komisji i zmusza do pytania, na ile KNF jest jeszcze czujnym rodzicem, a na ile – złym policjantem.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...