Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

kupno czy wynajem mieszkania / Fotolia
Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Tradycja bycia na swoim

Z danych Eurostatu wynika, że 80% Polaków mieszka we własnych mieszkaniach. Z wynajmu częściej korzystają mieszkańcy zamożnych krajów Zachodniej Europy. Na taki podział mają wpływ dwa czynniki. Pierwszy to wysokie ceny nieruchomości w tych krajach, drugi  to uwarunkowania kulturowe. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, częściej się przeprowadzają, stąd brak potrzeby inwestowania we własne mieszkanie. Z kolei w Polsce, czy innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wciąż duże znaczenia ma tradycja
i przyzwyczajenia, które sprawiają, że nieruchomość wolimy posiadać na własność.

Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i niezależności. Można go sprzedać, przekazać dzieciom w spadku, ponadto dokonując remontów
i inwestując w lokal zwiększamy wartość własnej nieruchomości, a nie cudzej.

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Wkład własny i dopłaty od Państwa

Od stycznia 2015 roku, w życie weszły przepisy zmieniające uregulowania prawne w zakresie otrzymywania kredytu hipotecznego. Wcześniej wymagany był 5% wkład własny, obecnie jest to 10%. Oznacza to, że kupując mieszkanie za 300 tysięcy, aby zaciągnąć kredyt musimy mieć co najmniej 30 tysięcy złotych własnych oszczędności.  - Równocześnie zmiany zaszły także w programie Mieszkanie dla Młodych, które neutralizują skutki podwyższonego udziału własnego. Klienci kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym i korzystający z programu MDM, mogą liczyć na dopłatę do kredytu w wysokości co najmniej 10%. Takie zmiany mają pomóc zwłaszcza młodym osobom podjąć decyzję o kupnie własnego M - komentuje Alicja Kaczmarczyk, prokurent firmy Budrem.

Na uzyskaniu kredytu hipotecznego i zakupie mieszkania nasze wydatki się nie kończą. Lokale sprzedawane przez deweloperów są w stanie surowym. Co to oznacza? Mieszkanie w stanie deweloperskim obejmuje ściany przygotowane do malowania lub pomalowane na biało, sufity, okna, parapety zewnętrzne, drzwi, a także podłączenia instalacji oraz mediów.

Mieszkania dla Młodych 2015 r. - proponowane zmiany programu

Wsparcie dla najemców

Wynajem mieszkania sprawdza się głównie wtedy, gdy nie jesteśmy pewni swoich dalszych życiowych planów.  Studenci,  którzy nie wiedzą gdzie będą mieszkać po uzyskaniu dyplomu, czy osoby często zmieniające pracę z pewnością wybiorą tę formę za mieszkania. Dodatkowo, jeśli dzielimy lokal z kimś, to koszty są zdecydowanie mniejsze niż miesięczna kwota raty kredytu hipotecznego. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy chcemy wynajmować mieszkanie sami. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy niskie stopy procentowe, często wynajem kosztuje nas dokładnie tyle samo co miesięczna rata kredytu. Oczywiście i tutaj powstają programy, ułatwiające najem lokalu np. „Fundusz Mieszkań na wynajem” z powstały z inicjatywy BGK. Ten rządowy program, ma na celu zachęcić Polaków do większej mobilności w poszukiwaniu pracy. Cena miesięcznego najmu ma być niższa nawet o kilkanaście procent w porównaniu do średniej ceny rynkowej. Mieszkania oferowane przez BGK, to głównie lokale 2 i 3 pokojowe, z urządzonymi kuchniami i łazienkami, wyposażone w sprzęt AGD.

Wynajem mieszkania bez zakładania działalności gospodarczej

Dwie możliwości, jeden wybór

Stając przed wyborem: kupić czy wynająć, musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jak widzimy nasze życie za kilkanaście lat. Oczywiście idealną sytuację mają osoby, które zaciągają kredyt na krótki okres czasu, przy stosunkowo wysokim wkładzie własnym. Większość młodych Polaków nie może sobie pozwolić na taki komfort. - Wynajmując mieszkanie zdarza się, że płacimy tyle, ile wynosi miesięczny koszt kredytu. Banki, zwłaszcza teraz oferują bardzo korzystne formy zaciągania kredytów hipotecznych, których nie należy się obawiać – mówi Alicja Kaczmarczyk. Wiele osób kupuje lokal z przeznaczeniem na wynajem, który przeważnie z powodzeniem pokrywa ratę kredytu, jest to zatem doskonała inwestycja - dodaje. Przy wynajmowaniu mieszkania płacimy głównie za to, że mieszkamy w danym miejscu, jednak nigdy nie mamy pewności, czy z początkiem kolejnego miesiąca nie dostaniemy wypowiedzenia umowy. Własne mieszkanie daje większe poczucie stabilności, ale jego zakup stanowi najczęściej zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. Z kolei miesięczny koszt wynajmu nieruchomości często jest podobny do raty kredytu, który spłacamy. Zatem decyzja o zakupie bądź wynajmie własnego M musi być poparta przede wszystkim planami na przyszłość, a te zawsze warto ustalać z głową.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...