Odwrócony kredyt hipoteczny uchwalony przez Sejm

odwrócona hipoteka / Fotolia
Sejm uchwalił ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Określa ona zasady podpisywania umów, prawa i obowiązki stron umowy oraz reguły rozliczenia zobowiązań z tego tytułu.

W umowie odwróconego kredytu hipotecznego (dalej: umowa) bank zobowiąże się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę pieniędzy (ich spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy), a kredytobiorca zobowiąże się ustanowić zabezpieczenie spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami.

Strony umowy

Umowę będzie mogła zawrzeć każda osoba fizyczna. Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych dla kredytobiorcy, musi jednak przysługiwać mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą będzie zostać być także współwłaściciel nieruchomości lub osoba, której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warunki podpisania umowy

Poza ofertą odwróconego kredytu hipotecznego bank nie będzie mógł uzależniać podpisania umowy od zawarcia innych umów, za wyjątkiem umowy ubezpieczenia od zdarzeń losowych nieruchomości lub lokalu do którego kredytobiorcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Kwota odwróconego kredytu hipotecznego będzie ustalana w oparciu o wartość nieruchomości należącej do kredytobiorcy.

Wypłata kredytu nastąpi jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie odwróconego kredytu hipotecznego, nie dłużej jednak niż do dnia śmierci kredytobiorcy.

Odwrócona hipoteka – co należy o niej wiedzieć

Prawa kredytobiorcy

Na 7 dni przed podpisaniem umowy odwróconego kredytu hipotecznego bank będzie zobowiązany dostarczyć kredytobiorcy formularz zawierający wszystkie informacje o tej formie kredytu, w tym

m.in. sposób ustalenia kwoty kredytu,  termin i sposób wypłaty jak również sposób ustalenia wysokości oprocentowania, wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany.

Umowę trzeba będzie sporządzić na piśmie.

Kredytobiorca będzie mógł odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie 30 dni od dnia jej podpisania. W taki wypadku kredytobiorca nie poniesie żadnych kosztów z tym związanych, za wyjątkiem niepodlegających zwrotowi opłat lub ich części poniesionych przez bank na rzecz urzędów lub sądów.

Kredytobiorca będzie mógł również wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego w każdym czasie, z zachowaniem  30-dniowego terminu.

Ponadto kredytobiorca będzie miał prawo w każdym czasie całkowicie lub częściowo spłacić kredyt, a bank nie pobierze prowizji z tego tytułu.

Na jakiej zasadzie działa odwrócona hipoteka?

Uprawnienia banku

Bank również będzie miał prawo w określonych sytuacjach wypowiedzieć umowę. Chodzi tu np. o przypadki, gdy z nieruchomości została wszczęta egzekucja, albo kredytobiorca przeniesie na osobę trzecią własność nieruchomości.

Dla celów umów odwróconego kredytu hipotecznego banki będą musiały ustalić zasady zarządzania ryzykiem długowieczności.

Jeżeli bank ogłosi upadłość, wówczas z chwilą jej ogłoszenia umowa odwróconego kredytu hipotecznego ulegnie rozwiązaniu w zakresie niewykonanej części.

Odwrócony kredyt hipoteczny w pigułce

Rozliczenie kredytu

Całkowita kwota do zapłaty staje się wymagalna z upływem:

  • okresu wypowiedzenia umowy odwróconego kredytu hipotecznego;
  • roku od dnia śmierci kredytobiorcy.

Spadkobiercy w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy lub ostatniego z kredytobiorców będą mogli spłacić kredyt i zachować prawo do mieszkania. W przeciwnym razie to bank stanie się właścicielem nieruchomości.

Omawiana ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Obecnie pozostaje ona w rękach Senatu.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...