Jak wybrać firmę doradczą przy kredycie hipotecznym?

Michał Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Nie zawsze mamy do czynienia z godną zaufania firmą doradczą.
Kolorowe reklamy, młodzi, dobrze ubrani ludzie, poważne twarze i mnogość liczb na plakatach – tak prezentuje się znaczna część firm, zajmująca się doradztwem finansowym w Polsce. Jednak marketing w firmie to nie wszystko. Dobra firma doradcza powinna inwestować w wykwalifikowanych pracowników.

W doradztwie finansowym, jak każdej innej branży, firmy można podzielić na lepsze i gorsze. Ponieważ firm, świadczących tego typu usługi, występuje na rynku bardzo dużo, trudno jest ocenić jakość doradztwa bez dogłębnej analizy i porównania. Niemniej jednak istnieją wskaźniki, które w szybki i łatwy sposób umożliwią nam odsianie dobrych doradców od tych złych.

Niezależność…

Niezależność jest podstawową tak naprawdę cechą, która powinna być wyznacznikiem przy wyborze usługodawcy. W Polsce większość firm zrobiła z tego zwrotu niejako swoje hasło przewodnie,  jednak w praktyce można wyróżnić dwa typy niezależności - kapitałową (właścicielem firmy nie jest bank, ani inna instytucja finansowa) i produktową (firma posiada w ofercie własne produkty).  

Ocena niezależności może wydawać się utrudniona, jednak jeżeli wyraźnie widać, że doradca próbuje usilnie faworyzować jeden z produktów czy banków, niezależność takiej osoby można wykluczyć.

Dowiedz się także:  Jak podnieść zdolność kredytową?

Doświadczenie i profesjonalizm…

Podobnie jak niezależność, również profesjonalizm bywa wysoko cenioną cechą firmy. Ponieważ w Polsce zawód doradcy finansowego nie został objęty żadnymi licencjami czy egzaminami, często zdarza się, że firmy rekrutują pracowników prosto z ulicy. Znacząca ich większość nie w związku z tym merytorycznego przygotowania, jak i nie posiada doświadczenia.

Doradca finansowy, prezentujący godną zaufania firmę, powinien posiadać określoną wiedzę.
Firmy, szczególnie sieciowe, dużo większy nacisk kładą na szkolenia typowo sprzedażowe niż na solidny fundament merytoryczny doradcy. Aby uniknąć współpracy z taką firmą, nie należy bać się zadawać pytań.

Dobrze przygotowany merytorycznie doradca nie będzie miał problemu z odpowiedzią na większość  poruszonych problemów i nie będzie próbował sprowadzić rozmowy na inne, nie merytoryczne tory. Także przedstawienie ewentualnych przeszkód czy problemów w danym banku i kroki wyprzedzające, mające na celu zapobiegnięcie im, świadczą o dużym doświadczeniu danego doradcy, czy też dobrym systemie szkoleń w danej firmie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Zaangażowanie i partnerstwo

Jeżeli firma faktycznie jest niezależna, warto również zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu jej pracownicy angażują się w nasze problemy. Często zdarza się,  że doradca po złożeniu wniosku jest trudno dostępny i niechętnie udziela informacji na temat bieżącej sytuacji. Tym częściej z sytuacją taką mamy do czynienia po podpisaniu umowy kredytowej (wówczas doradca otrzymuje swoje wynagrodzenie).

Brak pomocy, udzielonej klientowi po całym procesie, jest jednym z głównych grzechów firm doradczych. A przecież uruchomienie kredytu nie stanowi ostatniej fazy zakupu nieruchomości.
Etyka i transparentność

Usługi doradztwa finansowego są bezpłatne, a wynagrodzenie doradcy zapewniają banki, które finalizują daną transakcję. Ponieważ w takich przypadkach może zachodzić podejrzenie o stronniczość i sugerowanie wyboru banku, warto dokładnie przyjrzeć się kosztom, oferowanych przez doradcę kredytów.

Etyczne firmy przejrzyście zaprezentują wszelkie koszty i nie będą starały się w żaden inny sposób niż ten poprawny merytorycznie przedstawić najlepszą ofertę banku. Nie pozwolą doradcy również narzucić banku, ponieważ etyczne doradztwo, bez względu na swój zysk, daje pełną swobodę w wyborze banku klientowi.

Wymienione powyżej cechy są najważniejszymi elementami, jakimi warto sugerować się przy wyborze instytucji doradzającej przy zaciągnięciu kredytu. Pomocne w takich sytuacjach jest również kierowanie się opiniami znajomych. Rekomendacja firmy jest bowiem najlepszą formą reklamy w obecnych czasach – tylko w taki sposób można jeszcze przed skorzystaniem z usługi sprawdzić , czy faktycznie „po owocach ich poznacie”.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...