Dlaczego małżeństwo jest opłacalne dla kredytobiorców?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Chęć skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Rodzina na Swoim” wielu ludzi motywuje do ożenku.
Dlaczego warto wziąć ślub? Eksperci przypominają, że nie tylko „miłość aż po grób” motywuje do zawarcia małżeństwa. Istnieją również bardziej prozaiczne powody, takie jak podwyższenie swojej zdolności kredytowej.

„Prorodzinne” podejście

Z pewnością wielu z nas słyszało lub czytało o sytuacji (albo – co gorsza – doświadczyło na własnej skórze), w której klient w swoim wniosku kredytowym „zapomniał” wspomnieć o dzieciach, tymczasem pochwalił się potomkiem w sieci, np. na jednym z licznych portali społecznościowych. I chociaż banki nie przyznają się do weryfikowania wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy w takich miejscach, to jednak trudno przypuszczać, aby świadomie pomijały tego typu źródła informacji. Zwłaszcza, że nierzadko wystarczy wpisać nazwisko w wyszukiwarce Google, aby dowiedzieć się całkiem sporo o tym, kim jest ten osoba, która ubiega się o kredyt i jaki jest jej „stan posiadania”.

Dlaczego co więksi kombinatorzy próbują zataić fakt utrzymywania swych pociech albo posiadania samochodu? Cóż, odpowiedź jest prosta. O takie rzeczy banki pytają we wniosku kredytowym. I nie da się ukryć, że twierdzące odpowiedzi obniżają zdolność kredytową, a co za tym idzie – maleją szanse na atrakcyjne warunki kredytu albo, w skrajnych przypadkach, tracimy możliwość jego otrzymania. Wydatki, związane z zapewnieniem dzieciom wszystkiego, czego potrzebują, ewentualnie obowiązek alimentacyjny, obciążają znacznie budżet domowy. I choć informacje o liczbie dzieci zniknęły już z dowodów osobistych, to banki nadal mają swoje sposoby na sprawdzenie klienta – a jednym z nich są właśnie portale społecznościowe. Innym jest chociażby analiza wydatków z rachunku bankowego klienta. Przelewy na konto prywatnej szkoły mogą ujawnić fakt posiadania dziecka, podobnie jak regularne, kilkuset złotowe wydatki na stacjach benzynowych zdradzą, że kredytobiorca należy do osób zmotoryzowanych.

Przeczytaj również: W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

Jakie są profity z posiadania małżonka?

Z żoną bądź mężem nie jest już tak jednoznacznie. Ubieganie się o kredyt wraz z pracującym partnerem wywinduje zdolność kredytową – wszak „co dwaj kredytobiorcy to nie jeden”. W przypadku problemów finansowych jednej osoby, spowodowanych np. utratą pracy, ciężar spłaty może przejąć druga. Zresztą właściwość ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla małżonków – młodzi ludzie proszą nieraz swoich rodziców o przystąpienie wraz z nimi do kredytu. Można zwrócić się nawet do sąsiada, chociaż nie gwarantujemy, czy się zgodzi...

Kredytobiorcom nie chodzi jedynie o wyższe, liczone łącznie dochody. Wszak małżeństwo to mieszkanie razem, a co za tym idzie – kilka wspólnych wydatków. Nie dubluje się np. opłata za czynsz, Internet czy energię elektryczną. Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, że wspólny kredyt solidarnie obciąża pełną kwotą „konta” obojga małżonków.

Czy żona i mąż są winni po 150 tys. zł, jeśli na zakup mieszkania pożyczyli 300 tys. zł? Bynajmniej. W Biurze Informacji Kredytowej oboje obciążeni są kwotą 300 tys. zł – to może stanowić problem przy ubieganiu się o kolejne pożyczki.

Polecamy serwis: Kursy walut

Co ciekawe, rodzina – w porównaniu ze stanem kawalerskim lub panieńskim – lepiej prezentuje się również ze statystycznego punktu widzenia. Biuro Informacji Kredytowej, oceniając ryzyko kredytowe, porównuje profil klienta, stworzony na podstawie informacji z profilem podobnych osób, które już otrzymały kredyt. To przypomina nieco zasadę odpowiedzialności zbiorowej, zgodnie z mottem „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. A statystyki wyraźnie mówią, że to właśnie single częściej mają problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. Jak widać, stan cywilny może mieć pewien wpływ na naszą zdolność kredytową, choć nie jest to czynnik kluczowy.

Marzenie o własnym mieszkaniu

Na koniec warto wymienić najważniejszy, z perspektywy ubiegania się o kredyt hipoteczny, plus instytucji małżeństwa. Chodzi mianowicie o program dopłat rządowych, „Rodzina na Swoim”. To jeden z czynników, odpowiedzialnych za to, że młodzi ludzie skłaniają się do składania wizyt w urzędach stanu cywilnego i kościołach. Cel tych „odwiedzin” jest wiadomy, a perspektywa udogodnień finansowych, związanych ze spłaceniem kredytu, pełni funkcję skutecznego katalizatora decyzji o wstąpieniu w związek małżeński.

Jeśli tylko spełnia się określone warunki – a małżeństwo to podstawowa idea „Rodziny na Swoim” – warto skorzystać z faktu, że Państwo chce przez 8 lat dokładać się (nawet w 50 proc.) do raty naszego kredytu mieszkaniowego. W perspektywie kilkunastu miesięcy rzeczony program ma wygasnąć, zatem dziś „zalegalizowanie” związku dwojga osób płci przeciwnej, to – oceniając z perspektywy ekonomicznej – pomysł wart zrealizowania.

Mikołaj Fidziński

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...