Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
rozwiń więcej
Salomon Finance
doradztwo kredytowe
rozwiń więcej
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
rozwiń więcej
Maksymalny, zalecany okres kredytowania wynosi 30 lat. Nie każdy senior może zadłużyć się na tak długo.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

Co wpływa na okres kredytowania?

Okres kredytowania ma duży wpływ na zdolność i wysokość rat kredytowych. W przypadku rozciągnięcia zobowiązania w czasie, miesięczna rata będzie znacznie niższa niż w krótkim okresie. Spowodowane jest to oczywiście faktem, że spłata kredytu rozłożona jest na większą liczbę miesięcy, co zmniejsza poszczególne składki.

Długość zaciągniętego zobowiązania determinuje również maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie zakończenia okresu kredytowania, określonego w umowie kredytowej. I tak na przykład 45-latek może uzyskać kredyt tylko na 25 lat, mimo że bank udziela kredytów nawet na 30 lat.

Poniżej zostały porównane oferty 20 banków. Dotyczą one kredytów hipotecznych, przeznaczonych na cel mieszkaniowy.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Dowiedz się także: Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

W tabeli przedstawione zostały standardowe okresy i wiek kredytobiorców. Część banków wprowadza pewne ograniczenia,  a inne – przy spełnieniu określonych warunków – podnoszą je.

Najdłuższy maksymalny okres kredytowania zaoferował  Alior Banku: aż do 80 roku życia. Najkrótszy występuje natomiast w BGŻ. W tym ostatnim istnieje jednak możliwość wydłużenia tego wieku do 70 roku życia, pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia na życie przez kredytobiorcę na okres ostatnich 4 lat.

O wydłużenie maksymalnego wieku najstarszego kredytobiorcy można również wnioskować w banku Nordea. Zgodę na takie rozwiązanie otrzymać się jednak wyłącznie wtedy, gdy wartość kredytu nie przekracza 50% wartości zabezpieczenia.

Polecamy serwis:  Budżet domowy

Stosunkowo korzystne rozwiązanie dla kilku kredytobiorców, z których co najmniej jeden jest znacznie młodszy od pozostałych, zaproponowały DnB Nord oraz Citi Bank. Istnieje w nich możliwość wzięcia pod uwagę wieku najmłodszego kredytobiorcy. W banku DnB Nord najstarszy kredytobiorca nie może zarabiać więcej niż 30%  wartości dochodów wszystkich kredytobiorców, natomiast w Citi Banku zostanie uwzględnione jedynie 30% dochodów najstarszego kredytobiorcy. Mimo ograniczeń, banki te dają dużą szansę na dobrą ofertę i rozsądną ratę osobom starszym, zaciągającym kredyt wraz ze swoimi dziećmi.

Najdłuższy okres kredytowania (do 50 lat) dostępny jest w Alior Banku, a najkrótszy – w bankach: BZW BK, Citi, Pekao SA oraz Eurobanku. Powstaje jednak racjonalne pytanie o to, na jak długi okres powinno się brać kredyt oraz jak zwiększą się koszty kredytowania w dłuższych okresach czasu. Najczęściej wybierane są zobowiązania na 30 lat. Wiąże się to nie tylko ze skalkulowanym przejściem z czynnego stanu zawodowego na emeryturę, co następuje w wieku 60-65 lat, ale również z wielkością odsetek, które należy opłacić. Przy kwocie 400 tys. różnica łącznego kosztu kredytu na okres 50 latach jest prawie dwukrotnie wyższa niż w przypadku zadłużenia na 30 lat. Natomiast rata różni się jedynie o 300zł, co każe się zastanowić, czy taki zabieg w ogóle jest opłacalny.

Okresy kredytowania są tak różne, jak same oferty bankowe. Wybierając kredyt hipoteczny, należy sumiennie podliczyć swoje bieżące wydatki i przeanalizować, na jaką ratę nas stać. Kredyty o okresie większym niż 30 lat są rekomendowane wyłącznie osobom o niskiej zdolności kredytowej. Pozostałym okres 30-letni powinien bezproblemowo wystarczyć.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...