Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
rozwiń więcej
Wybierając pieniądze z bankomatu, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. To łatwa okazja dla złodzieja.
Złodzieje opracowali wiele sposobów na to, jak zdobyć nasze pieniądze. Co zrobić, żeby nie stracić gotówki? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę zdaniem ekspertów.

Długa droga z bankomatu do portfela

Po pierwsze, trzeba skupić się przez te kilkadziesiąt sekund, spędzonych przy maszynie. Nie warto myśleć o niebieskich migdałach. Wyjęcie karty… i odchodzimy od bankomatu. No właśnie, sporo osób niestety zapomina o celu swojej wizyty i odchodzi z pustym portfelem. A jeśli szczęście nam nie dopisze, nikt nie zawoła nas w imię sprawiedliwości, informując o tym, że zapomnieliśmy zabrać pieniędzy. Będziemy po prostu stratni. I to wyłącznie ze swojej winy.

Wskazówka dla złodzieja

Opłaca się zwrócić uwagę na kilka doprawdy niedopuszczalnych zachowań, takich jak choćby trzymanie karteczki z zapisanym kodem PIN w portfelu lub – co gorsza – naklejanie jej na karcie. To kardynalny błąd! W razie zgubienia czy kradzieży portfela, znalazca nie będzie miał kłopotu z „wyczyszczeniem” konta. Jeśli sporą trudność sprawia nam zapamiętanie ciągu 4 cyfr, skutecznym sposobem może być zapisanie PIN-u w zaszyfrowany sposób, np. w formie numeru telefonu, ale to nie najlepszy pomysł. Jeśli nie potrafimy nauczyć się na pamięć jednego numeru, to jaką mamy gwarancję, że zapamiętamy, jaki kor wymyśliliśmy?

Jeden PIN – jeden właściciel

Kolejny punkt z listy „zachowań niedozwolonych”, to ujawnianie innym swojego kodu PIN. Nie wolno podawać PIN-u nikomu. Nawet żonie lub mężowi. A jeśli już to zrobiliśmy, niezwłocznie go zmieńmy. Wiele kart umożliwia taką operację. Należy też mieć świadomość, że ani bank, ani żadna inna instytucja nie zadzwoni, nie wyśle wiadomości e-mail i nie napisze SMS-a z prośbą o podanie kodu PIN.

Dowiedz się także: Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Dobrym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest branie potwierdzeń wypłaty z bankomatu. Gdybyśmy chcieli egzekwować reklamację, np. dlatego, że ktoś wybrał pieniądze z naszego konta, z łatwością wykażemy, kiedy korzystaliśmy z bankomatu.

Telefon do banku na czarną godzinę

Zawsze powinno się nosić przy sobie numer do swojego banku, aby jak najszybciej wnieść o „zamrożenie” użyteczności karty, w razie jej braku. Złodziej nie będzie mógł dłużej z niej korzystać.

Regularne sprawdzanie stanu swojego konta to dodatkowy środek bezpieczeństwa. Dzięki temu szybko zauważymy, gdy coś nie będzie zgadzało się ze stanem faktycznym. Wówczas należy niezwłocznie poinformować bank i policję.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Małe kwoty – małe ryzyko

Czasem instytucja finansowa pozwala określić górny, dzienny limit wypłacanych kartą pieniędzy. Przykładowo, jeśli nigdy nie pobieramy jednorazowo więcej niż 500 zł, warto ustawić taki limit. Jeśli ktoś ukradnie kartę, stracimy „tylko” pół tysiąca, a nie np. 5 tysięcy, które jest na koncie.

Zasada ograniczonego zaufania

Na koniec jeszcze jedna rada: nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze swoją kartą, gdy płacimy nią np. w restauracji albo sklepie. Czasem sprzedawca czy kelner mówi, że czytnik ma na zapleczu, ale tak naprawdę nie wiadomo, co robi. Może właśnie skanuje naszą kartę?

Mikołaj Fidziński, Comperia.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...