Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
W dalszym ciągu zbyt mało inwestycji budowlanych jest doprowadzanych do końca, za co wciąż winę ponosi kryzys.
W marcu rozpoczęto dwa razy więcej budów niż w lutym. Zdaniem ekspertów tak dobry wynik zawdzięczamy m.in. sezonowemu ożywieniu. Czy 27-proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę dobrze rokuje na przyszłość?

Budownictwo mieszkaniowe w marcu br., w porównaniu z trzecim miesiącem 2010 roku, odznaczało się wzrostem liczby rozpoczynanych budów i liczby wydanych pozwoleń na budowę. Negatywną dynamikę wciąż notuje obszar mieszkań, oddanych do użytkowania. Ich liczba spadła o 12,6% - porównując marzec tego i zeszłego roku. Wzrost na poziomie 6,6% zanotowała natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a ilość mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, wzrosła o 27,1%. Podobne trendy malują dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze trzy miesiące roku 2011 i 2010. Po pierwsze, spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 18,4%. Z drugiej jednak strony o 13,6% wzrosła liczba rozpoczynanych budów, a o 5,2% - liczba wydawanych pozwoleń.

Przybywa placów budowy

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów od początku roku notuje wzrost. W trzecim miesiącu wyniósł on 6,6% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 17,3 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką względem trzeciego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności spółdzielni. Uruchomiły one w marcu budowę większej liczby mieszkań niż przed rokiem. Przyrost wyniósł o 42,4%. Jest to jednak efekt niskiej bazy – dane GUS mówią bowiem o tym, że w poprzednim miesiącu spółdzielnie rozpoczęły pracę nad 423 lokalami. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był mniejszy i wyniósł 8,2%. Efektem było jednak rozpoczęcie budowy 6771 mieszkań. Należy zauważyć, że udział tego gracza w całym rynku jest wielokrotnie większy niż w przypadku spółdzielni.

Prawdziwe, wiosenne ożywienie jest jednak widoczne, w porównaniu z marcowymi i lutowymi wynikami budownictwa mieszkaniowego. W marcu rozpoczęto bowiem budowy większej liczby mieszkań o 132,5% niż miesiąc wcześniej. Największą kontrybucję do tego wskaźnika mieli inwestorzy indywidualni, budując blisko półtora razy więcej. Aktywność deweloperów też znacząco wzrosła. Jej dynamika wyniosła 109,6%. Jest to jednak częściowo wynik działania czynników sezonowych. Porównując bowiem wyniki z trzech pierwszych miesięcy tego roku z analogicznym okresem 2010 roku, należy zauważyć znacznie skromniejszy wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych, o 16,6%. W przypadku deweloperów dynamika ta sięgnęła 14,5%.

Dowiedz się także: Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Coraz większy potencjał do zaspokojenia popytu

W marcu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 27,1% większa niż rok wcześniej. W przypadku deweloperów wzrost sięgnął aż 64,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na wzniesienie 17,4 tys. lokali. Dla porównania, w lutym dotyczyło to 10,2 tys. mieszkań, a w ostatnich 12 miesiącach – przeciętnie 14,4 tysiąca.

W marcu już po raz dziesiąty z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Różnicę można jednak nazwać kosmetyczną. Wyniosła bowiem 147 nieruchomości. W dalszym ciągu potwierdza to hipotezę, zgodnie z którą powiększa się potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą już czekać z przystąpieniem do realizacji inwestycji na wydanie decyzji administracyjnej.

Polecamy serwis: Kredyty

Liczba niezakończonych projektów rośnie

Marzec br. przyniósł ponadto 12,6-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, względem analogicznego okresu sprzed roku. Było ich w tym miesiącu blisko 10 tys. W dalszym ciągu można zrzucić to na karby pobrzmiewającego jeszcze, kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, okazał się znacznie większy niż na całym rynku łącznie. Wynosił on aż 42,3%.

Ponadto, porównując trzy pierwsze miesiące br. z analogicznym okresem z 2010 roku, widać spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, na poziomie 18,4%. Oznacza to, że marzec – pomimo negatywnego wyniku w tej sferze – wyróżniał się pozytywnie. W lutym analogiczny bilans był o klika pp. gorszy. Ponadto liczba mieszkań, oddawanych do użytkowania, jest znacznie mniejsza od liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oznacza to, że w Polsce można znaleźć coraz więcej placów budowy.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...