Dlaczego w styczniu zmniejszyła się liczba mieszkań oddanych do użytkowania?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
W styczniu br. liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się o 38 proc. w stosunku do grudnia ur.
W styczniu br. o 40% zwiększyła się liczba rozpoczętych budów lokali mieszkaniowych w porównaniu z początkiem roku 2010. Dlaczego jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania zmniejszyła się? Eksperci zrzucają mniejszą podaż mieszkań na karby pozostałości po kryzysie.

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu br., w porównaniu do początku 2010 roku, odznaczało się skokowym wzrostem liczby rozpoczynanych budów. Negatywne dynamiki zanotowano natomiast w obszarze wydanych pozwoleń na budowę i liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Między styczniem br. i pierwszym miesiącem 2010 r. o 27,2% spadła bowiem liczba mieszkań oddanych do użytkowania, zaś o 9,2% - liczba wydanych pozwoleń. Zanotowano natomiast wzrost na poziomie 40,4% wśród mieszkań, których budowę rozpoczęto. Porównując styczniowe dane o budownictwie mieszkaniowym do wyników prezentowanych miesiąc wcześniej, należy zauważyć blisko 30% spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczynanych budów oraz wydawanych pozwoleń. Jest to wynik działania czynników sezonowych.

Deweloperzy ostro wzięli się do pracy

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków liczba rozpoczynanych budów w styczniu zanotowała dynamiczny wzrost o 40,4% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 6,2 tys. lokali. Największą dynamiką względem pierwszego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności deweloperów oraz budownictwa komunalnego, zakładowego i społecznego czynszowego. Należy jednak zauważyć, że tylko ten pierwszy gracz ma znaczący wpływ na rynek. Deweloperzy rozpoczęli więc w styczniu budowy o 54% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 3213 lokali. Poszerza to i tak już rekordową podaż nowych mieszkań na rynku. Dla nabywców oznacza to większą konkurencję ze strony deweloperów o ich serca i portfele. Wzmaga się jednak obawa przed nadpodażą, która w najgorszym wypadku mogłaby doprowadzić do upadłości firm o najbardziej niestabilnej sytuacji finansowej.

Porównując styczniowy wynik do grudniowego, należy zauważyć wynoszący 10,7% wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych. W przypadku deweloperów widać natomiast spadek w tym zakresie o 36,7%. Należy pamiętać, że jest to w pełni uzasadnione sezonowością na rynku mieszkaniowym. W ostatnich pięciu latach liczba budów rozpoczynanych w styczniu była zawsze niższa od grudniowej. Tym bardziej mogą cieszyć wyniki budownictwa indywidualnego, które nie poddały się sezonowości.

Dowiedz się także: Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Coraz łatwiej będzie odpowiedzieć na potrzeby popytu

W styczniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 9,2% mniejsza niż rok wcześniej, natomiast wśród deweloperów spadek był mniejszy i osiągnął poziom 7,8%. W sumie wydane zostały pozwolenia na wybudowanie 9,6 tys. lokali.

Pomimo tego w styczniu już po raz ósmy z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc zwiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Na przełomie grudnia i stycznia ubyło nowych mieszkań

Styczeń br., względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł ponadto 27-procentowy spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Było ich w poprzednim miesiącu 9,3 tys. W dalszym ciągu jest to echo kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów i spółdzielni spadek liczby oddanych mieszkań był bowiem znacznie większy niż obserwowany na całym rynku. Wynosił on odpowiednio 35,9 oraz aż 88,4%.

Porównując styczniowy wynik z grudniowym, łatwo zauważyć 38-procentowy spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Pomimo tak dużej dynamiki jest on jednak w pełni uzasadniony. Od pięciu lat na przełomie grudnia i stycznia liczba oddanych do użytkowania mieszkań spadała przeciętnie o 30%.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...