Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
inforCMS
Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rośnie, ale nie przekłada się to na ilość mieszkań oddanych do użytkowania. W październiku dostaliśmy do dyspozycji o jedną trzecią mniej mieszkań niż w zeszłym roku. Te, które powstaną, będą gotowe dopiero za dwa lata.

Budownictwo mieszkaniowe w październiku odznaczało się pogorszeniem sytuacji w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów. Spadły one odpowiednio o 32,5% i 15,1% wobec poziomu z analogicznego okresu sprzed roku. Lepiej przedstawia się sytuacja w obszarze liczby mieszkań, na którą wydane zostały pozwolenia na budowę. Względem października 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 8,8%.

Aktywność deweloperów

Aktywność deweloperówW październiku liczba rozpoczynanych budów spadła o 15,1% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 12,2 tys. lokali. Od początku roku wciąż obserwowany jest jednak wzrost aktywności inwestorów. Przez 10 miesięcy tego roku zaczęto budować o 12,6% więcej mieszkań niż w 10 miesiącach poprzedniego roku. Najlepsze wyniki w tym zakresie mają deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o połowę lepsze niż w analogicznym okresie za rok 2009. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców i przejawia się obniżkami cen ofertowych. Jest ona szczególnie widoczna w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. W obszarze liczby mieszkań , których budowę rozpoczęto, ujemne dynamiki widoczne są w grupie inwestorów indywidualnych, spółdzielni, a także pozostałych, które skupiają mieszkaniowe budownictwo zakładowe, komunalne i społeczne czynszowe.

Dowiedz się także: Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Więcej pozwoleń na budowę

W październiku liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 8,8% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 53,4%. W dziesiątym miesiącu wydane zostały pozwolenia na budowę 15,3 tys. lokali. Przez 10 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń widoczny jest jedynie w przypadku deweloperów. Jest on jednak relatywnie niewielki i wynosi 3,8%, w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku.

Ponadto we wrześniu piąty raz z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczętych prac budowlanych. Powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Mniej mieszkań oddawanych do użytkowania

Październik, wbrew oczekiwaniom, przyniósł spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. W dziesiątym miesiącu oddano 10,5 tys. lokali, czyli o 3% mniej niż średnio w tym roku i aż o 32,5% mniej niż w rok wcześniej. Wyniki te przeczą więc obserwowanej na rynku sezonowości. Czwarty kwartał jest bowiem tradycyjnie okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań. Należy mieć nadzieję na to, że kolejne miesiące przyniosą w tym zakresie powrót do pozytywnych tendencji. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do października, to wynik br. był także o 17,5% gorszy od poprzedniego. Sytuacja w segmencie deweloperów jest jeszcze gorsza. W październiku doszło tu bowiem do spadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania o ponad połowę, względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Statystyki za pierwsze dziesięć miesięcy także są niepochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 31,2% mieszkań mniej niż w 2009 roku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...