Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Rafał Lerski
rozwiń więcej
Eksperci pracujący w polskich instytucjach finansowych spodziewają się dalszych podwyżek stóp.
Wzrost ryzyka geopolitycznego wpłynął niekorzystnie na rynek finansowy i odbił się na indeksie IKEF, który zniżkował do 12 punktów. Mimo to nadal większość ekspertów zalicza się do optymistów. Czy wiesz, jaki odsetek stanowili zwolennicy prognoz, zgodnie z którymi krajowa gospodarka powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie?

Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy rezultat trwających zamieszek w Egipcie, jednak istnieje możliwość, że przyczynią się one do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. To w rezultacie mogłoby wpłynąć na silny wzrost cen ropy i przyczynić się do pogorszenia koniunktury gospodarczej w skali całego globu. Oczywiście istnieje też pewna szansa na to, że wszystko skończy się zachowaniem obecnego status quo lub nawet wzmocnieniem wpływów Zachodu w tym regionie. Niemniej wzrost ryzyka geopolitycznego wyraźnie przekłada się na gorsze nastroje wśród inwestorów i analityków. Odbija się to w cenach papierów wartościowych i kursach walut. Odbiło się także i w obliczanym przez firmę Expander wskaźniku badającym postrzeganie krajowej sytuacji gospodarczej przez ekspertów pracujących w polskich instytucjach finansowych.

Przeczytaj również: Jakie wyniki osiągnęły fundusze inwestycyjne zamknięte w styczniu?

O ile odsetek ankietowanych, którzy dobrze oceniających obecną kondycję polskiej gospodarki, pozostał na niemal niezmienionym poziomie, to zdecydowanie zmniejszył się udział respondentów, którzy przewidują dalszą poprawę koniunktury w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W tym obszarze nastąpił spadek z 40,2% w ubiegłym miesiącu do 27,2% obecnie. Grono tych, którzy nie nastawiają się już na kontynuację polepszania się sytuacji gospodarczej, powiększyło się. 57,6% ekspertów nie spodziewa się zmian, natomiast 98% respondentów przejawia neutralne nastawienie do najbliższej przyszłości. Tylko 15,2% oczekuje pogorszenia koniunktury, a mianowicie wzrostu w wysokości 3,5 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W rezultacie indeks IKEF spadł z 28,4 do 12 punktów. Dodatnia wartość oznacza jednak, że nadal wśród ekspertów finansowych przeważają optymiści.

Polecamy serwis: Kredyty

Ostatni wzrost wskaźników inflacji, szczególnie skokowa zwyżka inflacji bazowej w grudniu, z pewnością wpłynęły na opinie ankietowanych finansistów. Rekordowa w historii publikacji wskaźnika IKEF ilość respondentów spodziewa się dalszego wzrostu cen. Styczniowa podwyżka stóp procentowych oraz towarzyszący jej, dosyć wyraźny przekaz wskazują na możliwość kolejnych ruchów w tym kierunku. Przekłada się to na największy jak dotąd odsetek respondentów, którzy są zdania, że polityka pieniężna będzie dalej zaostrzana. Wzrostu inflacji w okresie najbliższych sześciu miesięcy i kontynuacji działań RPP, zmierzających do zmniejszenia podaży pieniądza w gospodarce, oczekuje ponad 85% ankietowanych ekspertów. Warto zauważyć, że wyraźny trend wzrostowy odsetka przewidujących zacieśnianie polityki pieniężnej miał miejsce już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a w październiku 2010 roku przekroczył poziom 75%.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...