Udany dzień dla byków

Kolejna seria publikacji makroekonomiczna w USA wypadła lepiej od oczekiwań.
W środę na większości europejskich parkietów prym wiodły byki. Z grupy giełd, odnotowujących wzrosty, nie wyłamała się również polska GPW. WIG20 zajął miejsce w czołówce najlepszych.

Początek środowej sesji na warszawskim parkiecie nie zapowiadał większych emocji. Pojawiły się one jednak dość szybko i były przyjemne dla posiadaczy akcji. Wskaźnik szerokiego rynku i indeks największych spółek zaczęły dzień od wzrostów po około 0,3 proc. Bliskość poziomu 2400 punktów, wbrew obawom, nie sprowokowała podaży. Wręcz przeciwnie, jego pokonanie już w trakcie pierwszej godziny handlu podziałało mobilizująco na kupujących. WIG20 bez przeszkód szedł w górę, docierając wczesnym popołudniem do prawie 2440 punktów i zyskując 1,9 proc. Wskaźniki małych i średnich firm pozostawały daleko w tyle, idąc w górę po zaledwie 0,4-0,5 proc.

W gronie blue chipów do nielicznych spadkowiczów należały akcje PGNiG, przeceniane o ponad 4 proc. po publikacji rozczarowujących wyników finansowych. O prawie 5 proc. w dół szły też z tego samego powodu walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na drugim biegunie znalazły się akcje Bogdanki, zyskujące ponad 5 proc. Niewiele ustępowały im papiery Asseco, a tuż za nimi plasowały się rosnące o 4 proc. walory Pekao. Po ponad 2,5 proc. zyskiwały akcje obu naszych rafinerii oraz KGHM. Szerokość rynku idących w górę papierów oraz większe niż ostatnio obroty każą przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z poważniejszym ruchem.

Przeczytaj także: Jak zrobić konwersję funduszu?

Na głównych giełdach europejskich także utrzymywały się bardzo dobre nastroje, ale do południa zwyżki nie były imponujące. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po ponad 1 proc. i po kilkugodzinnym marazmie mocniej ruszyły w górę dopiero około godziny 14.00, zwiększając skalę wzrostu do ponad 2 proc. Dane makroekonomiczne nie stanowiły zbyt wielkiej zachęty do kupowania akcji. W Niemczech w lipcu sprzedaż detaliczna nie zwiększyła się, w porównaniu do czerwca, zaś w skali roku była niższa o 1,6 proc. Te wyniki okazały się i tak nieco lepsze niż się spodziewano. Nie wzrosła stopa bezrobocia, jednak w strefie euro wyniosła 10 proc. i była nieznacznie wyższa niż oczekiwano. Rozczarowały nieco informacje o spadku liczby wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem i mniejszy szacowany wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym. Nie popsuło to jednak nastrojów.

Polecamy serwis: Kursy walut

Na Wall Street indeksy na otwarciu zyskiwały po 0,7-0,8 proc. Kolejna seria danych makroekonomicznych dostarczyła bykom impulsu do działania. Wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago obniżył się z 58,8 do 56,5 punktu, jednak był to spadek znacznie mniejszy niż się obawiano. Zamówienia na dobra trwałego użytku zwiększyły się o 4,1 proc., nieco mocniej niż się spodziewano. I wreszcie pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień amerykańskiego przemysłu, sięgając 2,4 proc. Te informacje przyczyniły się do zwiększenia skali wzrostów w Europie.

WIG20 zyskał ostatecznie 2,5 proc., WIG wzrósł o 2,23 proc., mWIG40 o 2,45 proc., a sWIG80 o 1,04 proc. Obroty wyniosły ponad 1,6 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...