Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów rozczarował

W wtorek WIG20 w niektórych momentach odnotowywał największe zwyżki wśród europejskich indeksów, ustępując pod tym względem jedynie Londynowi.
Optymizmu było we wtorek na giełdach mniej, niż dzień wcześniej. Fatalne dane o nastrojach konsumentów za oceanem nie zdołały go jednak zgasić. WIG20 trzymał się wyjątkowo dobrze.

We wtorek optymizm nie dopisał inwestorom równie obficie co w poniedziałek. Mimo zatrważająco słabych publikacji, informującej o nastrojach konsumentów w Ameryce, uczestnicy rynku przejawiali jednak pewien entuzjazm.

W pierwszych godzinach wtorkowej sesji warszawski parkiet kontynuował rozpoczętą w poniedziałkowe popołudnie dobrą passę. Ale dynamika wzrostu była już znacznie słabsza, a zwyżka nie przebiegała tak gładko. Widać było, że podaż coraz częściej dochodzi do głosu. Warunki zewnętrzne też nie sprzyjały. Za wyjątkiem Londynu na europejskich parkietach początkowa zwyżka zaczęła szybko topnieć i wskaźniki po kolei schodziły pod kreskę.

WIG20 rozpoczął dzień od wzrostu o prawie 0,6 proc. W ciągu pierwszej godziny dwukrotnie przekroczył 2380 punktów, zyskując około 1 proc. Za każdym razem osiągnięcie tego poziomu uaktywniało sprzedających akcje. Silniejszy atak niedźwiedzi tuż przed południem sprowadził indeks 20 punktów niżej. Przez dalszą część dnia WIG20 poruszał się w bok, trzymając się 2370 punktów. Po niezłym starcie wyraźnie osłabł wskaźnik najmniejszych spółek, schodząc w południe w okolice poniedziałkowego zamknięcia. Przed południem stawka naszych blue chipów była dość wyrównana. Wyróżniały się jedynie akcje PBG, rosnące o ponad 4 proc. po opublikowaniu lepszych niż się spodziewano wyników. Po niemal 2 proc. w górę szły walory GTC, Banku Handlowego i KGHM. Po południu sięgającej 2,5 proc. przecenie ulegały papiery Telekomunikacji Polskiej, jednak WIG20 miał licznych obrońców. Dołączyły się do nich akcje PGNiG i Pekao, zyskujące po 2 proc., skalę zwyżki zwiększyły akcje KGHM, PBG i Handlowego.

Przeczytaj także: Na którym koncie oszczędnościowym zarobimy najwięcej? – ranking z sierpnia 2011 r.

Byki na głównych parkietach europejskich nie miały już takiego wigoru, jak dzień wcześniej. Poświąteczne zaległości odrabiał jedynie londyński FTSE, zyskując 2-2,5 proc. Sięgające rano po około 1 proc. wzrosty w Paryżu i Frankfurcie szybko topniały i oba wskaźniki jeszcze przed południem znalazły się pod kreską. DAX tracił chwilami ponad 1 proc. Nie było dziś wsparcia ze strony danych makroekonomicznych. Wskaźniki nastrojów przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro były niższe niż się spodziewano i najgorsze od ponad roku. Posypały się kolejne ostrzeżenia, mówiące o spowolnieniu i groźbie drugiego dna w europejskiej gospodarce. Indeks cen domów w największych amerykańskich metropoliach spadł o 4,5 proc., minimalnie mniej, niż się obawiano. Wall Street zaczęła dzień od spadków po 0,3-0,4 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Na tym tle nasz wskaźnik blue chipów trzymał się wyjątkowo mocno, wracając w okolice 2380 punktów, skalą zwyżki ustępując jedynie Londynowi. Tę sielankę przerwała publikacja indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów. Obniżył się on z 59,2 punktu w lipcu do zaledwie 44,5 punktu w sierpniu. Spodziewano się jego spadku do 52 punktów, rozczarowanie było więc spore. Wskaźniki w Nowym Jorku zwiększyły skalę zniżki do 1 proc., a WIG20 wrócił do poziomu minimum sesji.

Finisz był zdecydowanie lepszy. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 1,65 proc., WIG wzrósł o 1,43 proc., mWIG40 o 1,42 proc., a sWIG80 o 0,55 proc. Obroty wyniosły 900 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...