Kulminacja złych nastrojów na giełdzie

Utrzymująca się przecena surowców potwierdziłaby średnioterminowy trend spadkowy na rynkach ryzykownych aktywów.
W środę nie tylko na warszawskiej giełdzie, ale również na zagranicznych parkietach, miała miejsce znaczna przecena. Spowolnienie gospodarcze staje się coraz bardziej odczuwalne, ponadto inwestorom daje się we znaki kryzys finansów publicznych, który wymusza oszczędności, nie sprzyjające koniunkturze.

Rynki akcji oraz ryzykowne aktywa stały się mało atrakcyjne dla uczestników rynku. Praktyczne wszystkie pojawiające się wiadomości w ostatnim czasie potwierdzają taką diagnozę. Kolejnymi były odczyty wskaźników wyprzedzających dla sektora usług na świecie. Nie osłabia się on tak bardzo, jak przemysł, ale nie ma wątpliwości, że podlega spadkowej tendencji. Trudno być też zadowolonym z raportu ADP na temat nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym czy rosnącej liczby planowanych zwolnień w firmach w USA, na co wskazał raport Challengera.

Zaniepokojenie perspektywami gospodarczymi coraz bardziej widać na rynku towarów, który w ostatnich tygodniach pozostawał bardzo silny. Wczoraj, mimo spadku dolara, który teoretycznie powinien sprzyjać wzrostowi cen towarów, doszło do obniżki ich notowań. To może sugerować, że również w ich przypadku nastąpił nawrót słabości, z jaką mieliśmy do czynienia w czerwcu. Wyraźnej tendencji zniżkowej na rynku towarów brakuje do tego, by jeszcze bardziej zdecydowanie obwieścić średnioterminowy trend zniżkowy na rynkach ryzykownych aktywów.

Tempo rozwoju brytyjskiego budownictwa, mimo tendencji wzrostowej, nadal nie zdołało przekroczyć historycznych średnich.

Przeczytaj również: Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Rynek nieruchomości w USA

Podobnie jak na londyńskim rynku, tak i w USA w tym roku zwiększa się odsetek transakcji luksusowymi nieruchomościami mieszkaniowymi, w których kupującymi są obcokrajowcy. Szacuje się, że w tym roku jest to jedna czwarta. Chodzi o nieruchomości warte przeszło 20 mln USD. Dwie trzecie z oferowanych do sprzedaży rezydencji znajduje się w Nowym Jorku, Kalifornii i na Florydzie. Jedną z najbardziej spektakularnych transakcji była posiadłość, nabyta przez Rosjanina, Roustama Tariko, w Miami Beach za 25,5 mln USD.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

W lipcu nieznacznie obniżyła się aktywność na brytyjskim rynku budowlanym. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki obniżył się do 53,5 pkt. z 53,6 pkt. w czerwcu. Branża rozwijała się, ale wciąż było to tempo poniżej historycznej średniej. Najlepsza sytuacja była w budownictwie infrastrukturalnym. Rozwijał się też segment komercyjny. Natomiast część mieszkaniowa odnotowała niewielki regres drugi miesiąc z rzędu. Firmy z tego sektora spodziewają się poprawy sytuacji w ciągu 12 miesięcy.

Zespół analiz
Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...