Barack Obama chce szybkiego podniesienie limitu zadłużenia

Agencja Moody's ostrzegła, że bacznie przygląda się Stanom Zjednoczonym i już niebawem może obniżyć im rating.
Inwestorzy potraktowali słowa szefa Fed, który przyznał, że nie wyklucza możliwości dalszego luzowania polityki pieniężnej, za dobrą monetę. Ich zapał ostudziły potem sugestie, dotyczące podniesienia limitu zadłużenia USA – przypomnijmy, że deficyt budżetowy w czerwcu osiągnął już bilion.

Mglista zapowiedź szefa Fed o możliwości wsparcia gospodarki w razie potrzeby, podziałała pobudzająco na inwestorów, ale jedynie na krótko. S&P500 zdołał dotrzeć do 1331 punktów, zyskując 1,4 proc. Podobnie było w przypadku pozostałych wskaźników. Przez większą część dnia trwało redukowanie skali tej zwyżki. Dow Jones zakończył sesję wzrostem o 0,4 proc., a S&P500 o 0,3 proc. Trudno to uznać za sukces byków, biorąc pod uwagę skalę wzrostów i sposób, w jaki do nich doszło. Kilkugodzinne osuwanie się indeksów dobrego wrażenia robić nie może. We wtorek także mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy byki nie były w stanie utrzymać swej skromnej zdobyczy do końca dnia.

Ben Bernanke być może zdołałby wykrzesać z byków więcej energii, gdyby nie dalszy ciąg wywierania nacisków na amerykańskich polityków przez prezydenta Baracka Obamę w kwestii podniesienia limitu zadłużenia budżetu Stanów Zjednoczonych. W środę postraszył, że jeśli do tego nie dojdzie do 2 sierpnia, rząd nie będzie miał pieniędzy na wypłatę emerytur. Tak naprawdę Bernanke niczego nie obiecał, a jeśli jego słowa o możliwości uruchomienia trzeciej rundy skupowania obligacji traktować jako obietnicę, to tak samo należałoby podejść do jego stwierdzenia o możliwości podniesienia stóp procentowych, gdyby pojawiło się ryzyko inflacji. Wszyscy są świadomi, że osłabienie gospodarcze jest o wiele bardziej prawdopodobne niż wzrost inflacji i na razie nie cieszą się z tego. Być może zaczną, gdy pieniądze z Fed znajdą się na stole. A to wcale nie takie pewne, bo zarówno z protokołu z posiedzenia Fed, jak i wczorajszej wypowiedzi szefa oddziału z Dallas wynika, że ta forma pobudzania budzi coraz większe kontrowersje.

Dowiedz się także: Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Wyraźne pogorszenie nastrojów było dziś widoczne w Azji. Na godzinę przed końcem handlu na niewielkim plusie znalazły się tylko wskaźniki w Indonezji, na Filipinach oraz Shanghai B-Share. Shanghai Composite i Nikkei zniżkowały po 0,1 proc. W Hong Kongu spadek sięgał 0,6 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

W środę uaktywniły się znów agencje ratingowe. Fitch obniżył ocenę Grecji, co na nikim wrażenia nie powinno robić. Jednocześnie firma stwierdziła, że nie widzi zagrożenia dla ratingu Włoch, co może uspokoić nastroje. Za to Moody's poinformowała o wzięciu pod lupę oceny Stanów Zjednoczonych pod kątem jej obniżenia i to już w najbliższych tygodniach. Agencja obawia się, że nie dojdzie do porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA. Dziś czekają nas dane o dynamice sprzedaży detalicznej za oceanem, zapasach niesprzedanych towarów i liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wyniki opublikują też JP Morgan i Google.

Kontrakty na amerykańskie indeksy rano szły w górę po 0,4 proc., jednak na początku sesji należy się w Europie spodziewać korygowania optymizmu z końcówki środowych notowań.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...