Przybywa chętnych na śmieciowe ratingi

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
Wskaźnik zadłużenia Grecji przekroczył 140 proc. PKB, przy czym może wzrosnąć nawet do 150 proc. / inforCMS
Sytuacja strefy euro drastycznie pogarsza się. Kryzys jest coraz bardziej odczuwalny w słonecznej Italii, która zajmuje czołowe miejsce pod względem zadłużenia państw, należących do UE. Dług tego kraju wynosi 120 proc. PKB.

Obnażenie na nowo problemów Włoch wzbudza uzasadnione obawy na rynkach finansowych – wczoraj spadały indeksy giełdowe, traciło na wartości euro. Kurs najpłynniejszej pary walutowej – EUR/USD – zszedł poniżej 1,4. W konsekwencji straciła również złotówka, szczególnie wobec franka szwajcarskiego. Prawdopodobnie osoby zadłużone we frankach będą musiały się oswoić z wyższymi ratami kredytowymi, bowiem eskalacja problemów Starego Kontynentu trwa i końca jej nie widać, a jej efektem może być bankructwo co najmniej dwóch krajów strefy euro, i to już w okresie najbliższych 12 miesięcy. O ile wspólnymi siłami EBC oraz MFW można złożyć się na pomoc dla Grecji, to w przypadku Włoch, które posiadają czwartą co do wielkości gospodarkę w Europie, nie będzie to już łatwe, a wręcz niemożliwe. Notowania 5-letnich CDS-ów na włoski dług, instrumentów ubezpieczających ryzyko kredytowe kraju, skoczyły od początku lipca z poziomu 177 pb do 300 pb. Trudno będzie więc znaleźć chętnych, którzy wsparliby kasą Włochów przy względnie niskim oprocentowaniu. Lecz nie tylko południe naszego Kontynentu tonie w problemach fiskalnych.

Przeczytaj również: Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Wczoraj doniesiono, że agencja Moody’s obniżyła rating zadłużenia Irlandii z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu śmieciowego. Tydzień wcześniej w tym „klubie” znalazła się Portugalia.

Wzrost kursu szwajcarskiej waluty oznacza ucieczkę do aktywów, uważanych za bezpieczne. Na europejskim zamieszaniu zyskuje też złoto, którego cena od początku lipca wzrosła o 90 dolarów na uncji, czyli o 6 proc. Dziś przed południem notowania tego kruszcu zbliżyły się do historycznego rekordu. Odbicie miało również miejsce na srebrze, które zyskało w tym czasie jeszcze więcej, bo około 10 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wzrostom cen złota i srebra sprzyjają również inne czynniki. W pierwszej kolejności należy wskazać na rosnące ceny w Chinach – inflacja osiągnęła trzyletnie maksimum i wyniosła 6,4 proc., pomimo pięciu podwyżek stóp procentowych, jakich dokonał Ludowy Bank Chin, licząc od października zeszłego roku. Dowodzi to tezy, że łatwiej wywołać inflację, niż ją zastopować. Chińczycy mają dziś skromne możliwości ochrony oszczędności, gdyż tamtejszy rynek nieruchomości jest już mocno przegrzany. Pozostają więc inwestycje w inne trwałe dobra, w tym w metale szlachetne. Przewiduje się, że wkrótce pierwsze miejsce w zakupach złota w postaci fizycznej będzie należeć do Chin, nie jak dotychczas do Indii. W minionej dekadzie odnotowano dwucyfrowe przerosty zakupów złota przez Chińczyków, w tym roku spodziewany jest wzrost o 10-15 proc. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także pogarszającą się sytuację ekonomiczną w USA, głównie rosnący kryzys zadłużenia, można się spodziewać dalszych wzrostów cen aktywów, określanych potocznie mianem „bezpiecznej przystani”. Przekroczenie poziomu ceny 1600 dolarów za uncję złota stało się realne, i to w nieodległej przyszłości. Później mogą mieć miejsce dalsze wzrosty notowań tego kruszcu, nawet do 2000 dolarów w przyszłym roku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...