Słowa Wen Jiabao sprzyjają euro

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Słowa chińskiego premiera podczas wizyty w Niemczech umocniły euro. / inforCMS
Wczoraj WIG20 pokonał poziom 2800 pkt. Rynek znalazł się w najniższym położeniu od końca marca i widać pierwsze, wyraźniejsze sygnały do ewentualnego odreagowania. Sesja upłynęła jednak w miarę spokojnie, ponieważ zainteresowanie giełdowymi transakcjami jest umiarkowane.

Nieduża ilość kapitału ogranicza wiarygodność kolejnych zmian. Podobnie było we wtorek. Sesja rozpoczęła się spadkami, ale podaży zdecydowanie zabrakło sił, więc w miarę upływu czasu indeks powoli wracał do poziomu neutralnego.

Media nadal fascynują się tematem Grecji, mimo że z gospodarczego punktu widzenia znacznie istotniejsze było spotkanie dwóch największych krajów-eksporterów na świecie. Wizyta chińskiego premiera w Niemczech na pewno przyczyni się do wzrostu wymiany handlowej między tymi dwoma potęgami, a dodatkowo zapewnienie Wen Jiabao, że jego kraj jest zainteresowany stabilnym euro i rozwijającą się europejską gospodarką, wpłynęły na umocnienie się wspólnej waluty. Z tego powodu zamieszki w Grecji nie miały większego znaczenia. Sytuacja może zmienić się jutro, ponieważ konkrety spotkania przejdą do historii, a strajki w tym południowym kraju będzie przybierały na sile. Trwałość ostatnich wzrostów na EUR/USD nie jest jeszcze taka pewna.

Przeczytaj również: Czy złoto osiągnie cenę 5000 dolarów za uncję?

Pozostałe rynki europejskie i początek handlu w USA były wzrostowe, chociaż byki nie miały żadnego oparcia w danych makro. Indeks Case-Shiller dla amerykańskich metropolii pokazał roczny spadek cen nieruchomości o 4 proc., co było zgodne z prognozami i można się pocieszać, że spadek nie jest tak dramatyczny, jak choćby dwa lata temu. Jednakże to w dalszym ciągu spadek, więc chętnych na nieruchomości brakuje lub nie ma ich wcale. Problemy tego rynku utrzymują się nadal, tylko nie mówi się już o nich tyle, co wcześniej. Nie zachwycili również amerykańscy konsumenci, bo indeks Conferencje Board, obrazujący ich zaufanie i oczekiwania wobec perspektyw gospodarczych, okazał się niższy od rynkowych oczekiwań, a dodatkowo sięgnął 7-miesięcznego dna. Ten wskaźnik pozostaje o tyle istotny, że im bardziej brakuje zaufania i przekonania co do wzrostu gospodarczego, tym mniej jest chęci do wydawania, a to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje teraz słaba, amerykańska gospodarka.

Polecamy serwis: Lokaty

Końcówka dzisiejszego handlu była niemal identyczna jak w poniedziałek. Te same małe obroty, które na otwarcie doprowadziły do spadków w ostatnich godzinach, pomagały już kupującym, bo niewielkie środki wystarczyły do wzrostów. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek znajduje się na krawędzi i jeżeli potencjalni kupujący nie przystąpią w tym tygodniu do zakupów, to najbliższy tydzień będzie popisem siły podaży.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...