Niemiecko-francuskie spotkanie bez ostatecznych rozstrzygnięć

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Notowania na GPW zakończyły się niewielkimi wzrostami.
Cztery razy do roku przychodzi czas na rozliczenie instrumentów pochodnych. Taki dzień miał miejsce podczas piątkowej sesji, co automatycznie było przyczyną większych obrotów i zmienności indeksów. Mimo to dzisiejsze notowania nie są istotne.

WIG20 zaczął dzień neutralnie i mozolnie zdobywał punkt po punkcie, notując symboliczne zwyżki. Obrót 600 mln złotych przez pierwsze 7 godzin handlu, a następnie kolejne 1,2 mld złotych przez ostatnie 60 minut całkowicie tłumaczy, jak rozkładało się zainteresowanie sesją.

W centrum uwagi rynków znalazło się spotkanie kanclerz Niemiec z prezydentem Francji – część inwestorów wiązała z nim duże nadzieje i liczyła na konkretne informacje po jego zakończeniu. Oczywiście nic konkretnego nie padło, a jedynie ograniczono się do ogólników, z których wynika, że Grecji potrzebna jest pomoc i że trzeba udzielić jej szybko. Wspaniale, tyle tylko, że o tym wszyscy wiedzieli już przed dyskusją. Pojawiające się sugestie, że niebawem na ratunek przyjdzie MFW, a UE zorganizuje „zrzutkę” dopiero we wrześniu, wskazują, aż temat jeszcze wielokrotnie pojawi się w mediach.

W dniu wygasania czerwcowej serii instrumentów pochodnych dane makro nie miały najmniejszego znaczenia. Z drugiej strony, nawet w przypadku normalnego handlu informacja, że produkcja przemysłowa w Polsce w ciągu roku wzrosła o 7,7 proc., nie wpłynęłaby na rynkową sytuację, ponieważ był to odczyt zgodny z prognozami. Dane z USA również zignorowano – wstępny odczyt indeksu nastrojów konsumentów uniwersytetu Michigan utrzymał się blisko poziomu z ubiegłego miesiąca, a indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę nieznacznie wzrósł, jednak jego długoterminowa interpretacja pozostawia sporo do życzenia.

Przeczytaj również: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

Końcówka sesji w Warszawie teoretycznie przyniosła wzrosty, ale już podczas poniedziałkowego otwarcia okaże się, ile jest w tym faktycznego kapitału, a ile było kontraktowych rozgrywek. Z pewnością część graczy do kupna skłoniło oczekiwanie wzrostów na dzisiejszej sesji w Stanach, gdzie mamy już za sobą 6 spadkowych tygodni z rzędu. Do przełamania tej serii wystarczy zamknięcie się S&P500 powyżej 1275 pkt., co jest dość proste, a w konsekwencji mogłoby wygenerować krótkotrwały optymizm w nadchodzącym tygodniu.

Polecamy serwis: Kursy walut

Warto zwrócić uwagę na kurs franka do złotego. Od wczorajszego szczytu osłabił się on o ponad 5 groszy, ponownie udowadniając, że jeżeli o jakimś aktywie mówi się w głównym wydaniu wiadomości, to najwyższy czas zająć pozycję przeciwną do rynku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...