Załamanie na rynku finansowym

Przecena surowców i akcji, która nastąpiła w tym tygodniu, może dać początek ochłodzeniu koniunktury na wymienionych rynkach.
Rynek akcji zalała fala zniżek, która nie miała podobnego natężenia od marca. Wśród surowców nastąpiła wczoraj największa przecena od 2009 r. Trudno szukać przyczyn tego stanu rzeczy w jednym, konkretnym czynniku.

Złożył się nań ciąg niepomyślnych doniesień, który przypadł na czas bardzo optymistycznych nastrojów wśród inwestorów, żywiących duże oczekiwania na przyszłość. W przypadku rynku towarów bardzo istotną rolę odegrało wzmocnienie dolara, ale pamiętajmy też, że w tym roku jego deprecjacja była główną przyczyną ruchu w górę cen surowców.

Ruchy rynków były na tyle silne, że każą się dziś zastanawiać nad ich średnioterminowymi konsekwencjami. Biorąc pod uwagę długi okres ignorowania niekorzystnych wiadomości przez inwestorów, trzeba liczyć się z tym, że w perspektywie najbliższych tygodni będziemy mieli do czynienia ze spadkowymi tendencjami notowań ryzykownych aktywów, głównie akcji i surowców. Wystąpią one jako konsekwencje odreagowania, albo całości ruchu zwyżkowego, jaki trwa od ponad 2 lat, albo jedynie tej części wzrostu, który rozpoczął się mniej więcej rok temu.

Przeczytaj również: Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

Dzisiejszy dzień zaczyna się od kolejnej porcji słabszych informacji. Marcowa sprzedaż detaliczna w Czechach podniosła się jedynie o 2,1%, wobec oczekiwanych 3,3% i 6,5% miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa na Węgrzech zwiększyła się w marcu o 9,2% wobec 14,3% w lutym i prognozowanych przez analityków 12%. W Hiszpanii w marcu spadła o 0,9% w skali roku, a liczono na 2-proc. poprawę.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w Niemczech

W kwietniu aktywność na niemieckim rynku budowlanym spadła, w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Indeks PMI dla tej części gospodarki obniżył się z 61,8 pkt. do 55,8 pkt. Najlepiej radził sobie segment budownictwa komercyjnego. Jednak i tu podobnie, jak w przypadku segmentu mieszkaniowego i infrastrukturalnego, odnotowano osłabienie tempa wzrostu. Pierwszy raz w tym roku zmniejszyły się w niemieckim budownictwie nowe zamówienia. Sytuacja tej gospodarki naszego zachodniego sąsiada ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia postrzegania całej tamtejszej koniunktury. W kontekście otwarcia z początkiem maja niemieckiego rynku pracy, aktywność budownictwa w dużym stopniu wyznaczać będzie popyt na pracowników z Europy Środkowo-wschodniej, w tym w dużej części z Polski.

Kredyty hipoteczne w USA

W minionym tygodniu koszt 30-ledtniego kredytu hipotecznego w USA spadł do najniższego poziomu od stycznia. Wyniósł 4,71%.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.
21 lis 2024

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

pokaż więcej
Proszę czekać...