Optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy

Bardzo optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy przez niemalże cały dzień były motorem napędzającym parkiety.
Przyrost nowych miejsc pracy w Ameryce przewyższył oczekiwania inwestorów. Niemalże wszystkie parkiety przyjęły tę wiadomość jednomyślnie – zwyżkując. Również polskie indeksy, WIG i WIG20, osiągnęły kolejne rekordy hossy.

Indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły piątkową sesję od niewielkich wzrostów. WIG i WIG20 zyskiwały na otwarciu po 0,3 proc., a wskaźniki małych i średnich spółek szły w górę po 0,1 proc. Nastroje szybko poprawiały się i przybywało chętnych do kupna akcji po coraz wyższych cenach. WIG20 zbliżał się do rekordu hossy, jednak powstrzymał go tradycyjny, południowy marazm i oczekiwanie na dane z amerykańskiego rynku pracy. Gdy okazały się one lepsze niż się spodziewano, zniknęły resztki wątpliwości i rekord został poprawiony.

Wśród walorów, zyskujących na wartości od rana, prym wiodły akcje PZU, rosnące o 2 proc., oraz idące w górę po około 1 proc. papiery KGHM, PKO i PKN Orlen. Akcje płockiej rafinerii szybko zwiększały skalę zwyżki. Po południu znajdowały się prawie 6 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia. Zniżkujące w czwartek momentami o 9 proc. papiery Kernela dziś odrabiały straty. Zaczęły od zwyżki o ponad 4 proc., by po południu zwiększyć skalę wzrostu do ponad 8 proc. Wcześniejsza, nerwowa reakcja na sprzedaż akcji inwestorom finansowym, została więc szybko skorygowana. Z kolei walory PBG, które w czwartek zyskały 2,7 proc., dziś o niemal tyle samo szły w dół. Zmianę nastawienia inwestorów odczuły również akcje Bogdanki. Rano handlowano nimi po kursie o 1,4 proc. wyższym niż na czwartkowym zamknięciu, po południu zaś przeceniano je o prawie 1 proc.

Dowiedz się także: Jak inwestować żeby nie dać nabić się w butelkę?

Na głównych giełdach europejskich od rana panował spory optymizm. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały na otwarciu po 0,9 proc. W tyle pozostawał londyński FTSE, który przez większą część dnia nie był w stanie wznieść się wyżej niż o 0,6 proc. Za to DAX szedł odważnie w górę, docierając do poziomu o ponad 2 proc. wyższego niż w czwartek.

Polecamy serwis: Lokaty

Publikowane w piątek, marcowe dane, dotyczące aktywności przemysłu, w większości były zgodne z oczekiwaniami, choć nieco gorsze niż przed miesiącem. Stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się na niezmienionym poziomie 9,9 proc. Inwestorzy na wszystkich parkietach czekali jednak na informacje ze Stanów Zjednoczonych. Okazały się one pomyślne. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się w marcu o 216 tys., była o ponad 20 tys. wyższa niż poprzednio i większa niż się spodziewano. W sektorze prywatnym przybyło 230 tys. etatów, o 30 tys. więcej, niż przewidywały prognozy. Z 8,9 do 8,8 proc. obniżyła się stopa bezrobocia. Nie zaskoczył wskaźnik aktywności amerykańskiego przemysłu, który wyniósł 61,2 punktu. Natomiast niemiłą niespodziankę sprawiły wydatki na inwestycje budowlane, zmniejszając się w lutym o 1,4 proc., podczas gdy liczono na ich wzrost o 0,5 proc.

Indeksy na Wall Street zaczęły dzień od wzrostu po około 0,5 proc. i wykazywały tendencję do dalszego ruchu w górę. Dzięki temu dobre nastroje na niemal wszystkich parkietach utrzymały się do końca dnia. Indeks naszych blue chipów zyskał ostatecznie o 2,14 proc., docierając do poziomu 2877 punktów. WIG wzrósł o 1,59 proc., mWIG40 o 0,35 proc., a sWIG80 o 0,48 proc. Obroty wyniosły 1,25 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...