Europejskie indeksy mogą dziś pójść w górę

Coraz więcej członków Fed opowiada się za ograniczeniem programu skupu obligacji.
We wtorek, wbrew oczekiwaniom, nastąpił wzrost amerykańskich indeksów. Wszystko wskazuje na to, że dziś podobna sytuacja będzie miała miejsce na europejskich parkietach. Stanie się inaczej, jeżeli poznamy kolejne, złe publikacje.

Inwestorzy na Wall Street wykazali się we wtorek odpornością na złe informacje, których napłynęło niemało. Trafne do tej pory prognozy chińskiej prasy mówiły o wzroście inflacji do 5-6 proc., sugerując, że grozi to kolejnymi podwyżkami stóp. James Bullard z Fed wskazał na możliwość okrojenia o 100 mld dolarów programu skupu obligacji i przestrzegł przed groźbą inflacji, wynikającą z luźnej polityki pieniężnej. Kolejny przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego uznał podwyżkę stóp w strefie euro w kwietniu za całkiem możliwą, Standard&Poor's obniżyła rating Grecji i Portugalii, ceny domów w amerykańskich metropoliach obniżyły się o 3,1 proc., a nastroje konsumentów mocno pogorszyły się. Po takiej dawce pesymizmu rynki powinny zaliczyć spory spadek.

Tymczasem Amerykanie tylko trochę skrzywili się na początku sesji i wkrótce ruszyli do kupowania akcji. Po niecałej godzinie handlu indeksy wyszły na plus i byki, przez nikogo nie niepokojone, popychały je systematycznie w górę. Dow Jones i S&P500 wzrosły po 0,7 proc., a Nasdaq zyskał niemal 1 proc. Zwyżka przebiegła bez najmniejszej kontry podaży. Bardzo to wszystko dziwne i trudno dla tego paradoksalnego zachowania rynków znaleźć inne wyjaśnienie poza tym, że właśnie kończy się kwartał i w tych ciężkich czasach warto pokusić się o mały window dressing.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dziś na azjatyckich giełdach dominowały zwyżki. Nikkei szedł w górę o 2,5 proc. w reakcji na informację o wzroście produkcji w lutym o 0,4 proc., podczas gdy spodziewano się jej spadku o 0,3 proc. W porównaniu do lutego ubiegłego roku, dynamika produkcji wyniosła jedynie 2,8 proc., a liczono na zwyżkę o 3,8 proc. Reakcja japońskiej giełdy była więc przesadzona. Na Filipinach indeks szedł w górę o 3 proc., w Hong Kongu wzrost sięgał 1,7 proc., w Korei i Singapurze przekraczał 1 proc. Tylko w Szanghaju indeksy na godzinę przed końcem handlu znajdowały się w okolicach wtorkowego zamknięcia.

Polecamy serwis: Lokaty

Zyskujące 0,3-0,4 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów za oceanem. W każdym razie pomogą europejskim inwestorom zacząć dzień na plusie. Do wtorkowych opinii Bullarda dziś dołączył kolejny członek Fed, Richard Fisher, deklarując, że zagłosuje przeciw przedłużeniu programu skupu obligacji. To już czwarty przedstawiciel Fed, opowiadający się za zakończeniem ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Jego deklaracja stanowi bardzo istotny dla rynków sygnał, ale inwestorzy na niego nie reagują. Reakcja jednak z pewnością nastąpi.

Danych makroekonomicznych będzie dziś niewiele. Poznamy wskaźniki nastrojów w gospodarce strefy euro. Zwykle nie robią one większego wrażenia na inwestorach. Za oceanem opublikowane zostaną raporty ADP o zmianie liczby miejsc pracy i Challengera o planowanej liczbie zwolnień. Szacuje się, że w marcu przybyło 200 tys. etatów, o 17 tys. mniej niż w lutym. Analitycy liczą na spadek liczby zwolnień z 50,7 do 41 tys. Te dane mogą spowodować reakcję na rynkach, choć kluczowe informacje, dotyczące rynku pracy, pojawią się w piątek.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...