Korekta notowań i ustabilizowanie nastrojów na giełdzie

Coraz większy wpływ na decyzje inwestorów mają czynniki fundamentalne, a nie geopolityczne.
Minione dni przyniosły pogorszenie nastrojów na Wall Street, ale nastawienie tamtejszych autorów najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych nie uległo zasadniczej zmianie. Zmniejszył się odsetek optymistów z 53,3% do 50,6%, zaś pesymistów przybyło i stanowią oni teraz 19,5%, a nie 18,9%. Analitycy stali się bardziej odporni na wydarzenia geopolityczne i nie rozważają przyszłości wyłącznie pod ich kątem.

To dla rynków akcji dobra wiadomość. Odczyt nastrojów inwestorów znajduje też potwierdzenie w analizie zdarzeń, w której wciąż trudno wskazać sygnały, sugerujące trały zwrot koniunktury na giełdach. Nasz parkiet trzyma się w ostatnich dniach nadzwyczaj mocno, w czym zapewne pomaga siła rosyjskiej giełdy i fakt, że przez globalnych inwestorów „wrzucani” jesteśmy do tego samego koszyka co tamtejsza giełda. Niewykluczone też, że korzystamy na kłopotach Turcji. Niepokoje w krajach arabskich odbijają się negatywnie na postrzeganiu aktywów z tego kraju. Rynek akcji w Turcji znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od sierpnia 2010 r. Od szczytu z listopada minionego roku stracił blisko 18%.

Inwestorzy stopniowo przyzwyczajają się do niepokojących doniesień z państw arabskich i rosnących cen paliw. Ostra przecena akcji w Arabii Saudyjskiej z tego tygodnia nie zrobiła już takiego wrażenia jak wydarzenia w Libii. Znów do głosu dochodzą wiadomości gospodarcze, które nadal są dobre. Styczniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech wypadła lepiej od oczekiwań, a indeksy aktywności w sektorze usług w strefie euro prawie dorównały wysokim oczekiwaniom.

Dowiedz się także: Dlaczego istnieje ryzyko kontynuacji korekty na rynku polskich akcji?

Rynek nieruchomości w USA

Aktywność Amerykanów na rynku kredytów hipotecznych jest niewielka, co rozwiewa wszelkie złudzenia tych, którzy liczyli na poprawę sytuacji na tamtejszym rynku mieszkaniowym.

Poprawa w zakresie liczby wniosków o kredyty hipoteczne z wcześniejszego 3. tygodnia lutego okazała się chwilowa. W ostatnich dniach minionego miesiąca aktywność w tym zakresie znów obniżyła się. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków o kredyty, związane z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań, spadła o 6,5%, a w przypadku kredytów na kupno domów – o 6,1%. Łączny wynik zamknął się 6,5% na minusie. Udział refinansujących zobowiązania w całkowitym popycie na kredyty spadł do 64,9%. Regres liczby wniosków o refinansowanie nastąpił, mimo że znacząco zmniejszył się koszt 30-letniego kredytu o stałej stopie oprocentowania. Spadł z 5% do 4,84%.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Najwyższy odczyt od połowy minionego roku przyniósł lutowy indeks PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego. Wskaźnik podniósł się do 56,5 pkt. z 53,7 pkt. miesiąc wcześniej. Najsilniej poprawiała się sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym, ale progres miał miejsce także w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...