Umiarkowany spokój na giełdzie

Inwestorom nie brakuje powodów do zmartwień.
W czwartek inwestorom towarzyszyły obawy przed większą korektą na giełdzie. W piątek stały się one mniej dokuczliwe, ale nie udało się wyeliminować ich całkowicie. Istnieje wiele czynników, które potęgują niepewność.

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła uspokojenie nastrojów. Nie najlepszy początek notowań, w trakcie którego główne indeksy zniżkowały o 0,1-0,2 proc., a WIG20 w pierwszych minutach znalazł się nieznacznie poniżej 2700 punktów, nie tylko nie zdeprymował byków, ale wręcz zmobilizował je do obrony tego psychologicznego poziomu. Odbicie się od niego poprowadziło wskaźnik 15 punktów w górę, czyli o 0,3 proc. powyżej czwartkowego zamknięcia. Utrzymanie się w tych okolicach nie było jednak łatwe i jeszcze przed południem indeks ponownie znalazł się pod kreską. Kolejne próby zwyżki kończyły się podobnie. Poziom 2717 punktów okazał się nie do przejścia. Udało się to dopiero pod koniec notowań.

W pierwszych godzinach handlu liderami wzrostów były akcje Lotosu, rosnące o 1,7 proc. i Tauronu, zyskujące 1 proc. Szybko jednak roztrwoniły ten dorobek, a ich miejsce zajęły kolejne lokomotywy. Walory PKN Orlen szły w górę wczesnym popołudniem o ponad 2 proc., a papiery KGHM rosły o 1,5 proc. Duet ten wspierały walory PKO, zwyżkujące o 1 proc. Przeciwwagę stanowiły akcje Pekao, tracące 1,5 proc. i spadające o ponad 1 proc. papiery Telekomunikacji Polskiej.

Dowiedz się także: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Na europejskich parkietach inwestorzy starali się dziś przynajmniej częściowo korygować swoje niedawne decyzje. Najmocniej przeceniane w czwartek indeksy w Atenach, Budapeszcie i Moskwie dziś odrabiały straty, choć udało im się to jedynie w niewielkiej części. BUX zyskiwał po południu 0,8 proc., RTS rósł o 0,8 proc., a wskaźnik w Atenach o 0,2 proc. Przez większą część dnia nieznacznie pod kreską pozostawały wskaźniki w Paryżu i Frankfurcie, którym czwartek udało się zakończyć na niewielkim plusie. Trudno powiedzieć, czy sprawiedliwości stało się zadość, bo na rynku nie o sprawiedliwość chodzi, ale chwiejność nastrojów jest wyraźna.

W czwartek niewiele opublikowano informacji, które mogłyby wpłynąć na decyzje inwestorów, zaś te, które się pojawiły, raczej nie napawały optymizmem. W Wielkiej Brytanii ceny producentów wzrosły w styczniu o 4,8 proc.; inflacja staje się tam coraz większym problemem. Na tapetę wracają też kłopoty państw europejskich, głównie za sprawą spadku cen portugalskich obligacji.

Polecamy serwis: Kredyty

Dane o amerykańskim deficycie handlowym okazały się zgodne z oczekiwaniami, nie zaskoczył także odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów za oceanem, więc te informacje nie sprowokowały inwestorów do reakcji. W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy spadały po około 0,2 proc. Gdy po dwóch godzinach poszły w górę, większość indeksów na giełdach europejskich znalazła się nad kreską.

WIG20 zakończył dzień zwyżką o 0,78 proc., WIG wzrósł o 0,65 proc., mWIG40 o 0,43 proc., a sWIG80 o 0,54 proc. Obroty wyniosły niecały miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...