Jeszcze za wcześnie na silną korektę akcji

Zostało wysłanych zbyt mało jednoznacznych sygnałów, aby zawyrokować o wyraźniej zmianie na rynkach akcji.
Od jakiegoś czasu panuje przekonanie, że nastąpi przesilenie na rynkach akcji. Wciąż jednak utrzymuje się niepewność, ponieważ na razie trudno jest znaleźć jednoznaczne argumenty, które przemawiałyby za takim scenariuszem. Nawet seria publikacji z wynikami amerykańskich spółek za IV kwartał nie przekonała inwestorów do realizacji zysków.

Część obserwatorów rynków wskazywała na to, że w poprzednich okresach przekazywania raportów przez spółki, inwestorzy wyprzedawali akcje. Teraz tak nie robią, ponieważ podobnie jak z zagrożeniami, związanymi z kondycją finansów publicznych państw strefy euro, nauczyli się, że nie ma po co wyprzedzać zdarzeń. Lepiej poczekać, aż wyniki spółek rzeczywiście zaczną się pogarszać, zamiast pozbywać się walorów jedynie w obawie, że tak się stanie, a bieżący sezon publikacji wyników finansowych jest ostatnim tak dobrym. Podobnie przestawia się sytuacja z finansami strefy euro. Korzystniejsze jest czekanie na negatywne efekty wysokiego zadłużenia, niż pozbywanie się akcji w obawie, że one się pojawią.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy zysków dla firm wchodzących w skład indeksu S&P 500?

Warunki gry inwestycyjnej dyktują głównie doniesienia gospodarcze, które pozostają sprzyjające. Przyszły tydzień będzie otwierał niejako kolejny rozdział, kiedy zaczniemy poznawać styczniowe dane z największych gospodarek. W ostatnich miesiącach najczęściej było tak, że odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury, podawane w pierwszym tygodniu miesiąca, w bardzo dużym stopniu wyznaczały nastroje na rynkach na resztę miesiąca. Trzeba liczyć się z tym, że również teraz tak będzie. Kolejne dni mogą przynieść zatem więcej emocji.

Polecamy serwis: Kursy walut

Światowe rynki nieruchomości

W najbliższych miesiącach rynki nieruchomości nie wesprą koniunktury gospodarczej.

Bilans stycznia na rynkach nieruchomości nie wypada jak dotąd korzystnie. Większość ostatnich wiadomości nie miała krzepiącego charakteru. Z najważniejszych rynków napłynęły sygnały, wskazujące na to, że nadchodzące miesiące nie będą łatwym okresem w segmencie mieszkaniowym. Oznaki przesilenia dotyczą szczególnie brytyjskiego rynku, dla którego ubiegły rok był czasem lepszej koniunktury. Na rok 2011 większość prognoz zakłada osłabienie i pierwsze tegoroczne dane potwierdzają takie zapatrywania. Amerykański rynek pozostaje wciąż pod presją znaczącej podaży, co nie pozwala na ożywienie ani na rynku pierwotnym, ani w zakresie cen. Chłodzą się azjatyckie rynki nieruchomości, będące pod wpływem działań, mających ukrócić lokalne spekulacje. Niepokój budzi sytuacja w Kanadzie, gdzie nasilają się ostrzeżenia przed nadmiernym zadłużeniem obywateli. Na Starym Kontynencie ciężka zima wdała się we znaki budownictwu, także mieszkaniowemu. Gospodarki nie mogą zatem liczyć na silne koło zamachowe, jakim są rynki nieruchomości.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...