Koniec tygodnia bez istotnych zmian

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
rozwiń więcej
Piątkową sesję można uznać za trafne podsumowanie zeszłego tygodnia.
W ciągu kilku pierwszych godzin piątkowej sesji popyt usiłował obrócić na swoją korzyść ostatnie spadki i doprowadzić do zakupu przecenionych akcji, zwłaszcza tych z sektora surowców. W efekcie tych zabiegów WIG20 wyszedł na plus, zyskując 1 proc., po czym ogarnęła go stagnacja.

Tak właśnie zachowywał się rynek w poniedziałek i wtorek. Z kolei dalsza część sesji przebiegała identycznie jak druga część tygodnia. Najpierw nastąpił atak byków i wyznaczono dzienne maksima. Potem nastąpiło szybkie rozczarowanie i redukcja całej, wypracowanej zwyżki z szybkim powrotem do poziomu neutralnego.

Choć z danych makroekonomicznych publikowany był tylko niemiecki indeks IFO, opisujący koniunkturę w niemieckim przemyśle, to jego odczyt był istotny, ponieważ sięgnął kolejnego, rekordowego poziomu 110,3 pkt. Oznacza to, że w najbliższej perspektywie nasi zachodni sąsiedzi są wciąż wybitnymi optymistami. Większymi niż u szczytu hossy z 2007 roku. Długoterminowy wykres tego wskaźnika zaczyna już być groźny, bo rośnie nieprzerwanie od dwóch lat, ale jak na razie świetnie prognozował długoterminową koniunkturę giełdową, więc sygnał kupna akcji ze sfery makro został dostrzeżony. 

Dowiedz się także: Czy nastąpił koniec kryzysu w strefie euro?

Dobre były także wyniki amerykańskiej spółki General Electric, a więc przedsiębiorstwa technicznego, uważanego za odpowiednik amerykańskiej gospodarki w pigułce, choć ten tytuł z racji ilości produkcji nie powinien jej przypadać. Spółka zarobiła 36 centów na akcji, a oczekiwano 32 centów. Pozytywny wydźwięk raportu ochłodził wynik z sektora finansowego. Bank of America, a więc największy bank na świecie, podług aktywów, zarobił w czwartym kwartale dość symboliczną kwotę. Nie oznacza to jednak powrotu kryzysowej atmosfery, ponieważ większość strat wynikała z pokrywania zobowiązań, przejętych w trakcie kryzysu konkurentów.

Polecamy serwis: Kursy walut

Gdybyśmy, jak w zeszłym roku, kończyli handel godzinę wcześniej, WIG20 zamknąłby się na solidnym plusie, jednak spadające indeksy amerykańskie pociągnęły w dół i nasz rynek, który kończy cały dzień i cały tydzień bez zmian. W sumie żaden dzień nie wniósł nic nowego do obrazu sytuacji poza przetestowaniem nowych maksimów. Krótkoterminowo, z racji wyprzedania, przewagę ma popyt. W średnim terminie trzymamy się w trendzie bocznym, a długoterminowe podejście mówi, że dopóki dołki z października i listopada (2600 pkt.) nie są naruszone, czekają nas dalsze wzrosty. Kolejny tydzień nie powinien przynieść jednoznacznych zmian pod tym względem, chociaż niewykluczone jest, że zbliżymy się do którejś z band trendu bocznego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...