Niecałe 4 lata dały 40 proc. spadek cen mieszkań w Irlandii

Kilkumiesięczna linia trendu zwyżkowego na GPW utrzymała się, co rodzi nadzieje na poprawę koniunktury w najbliższej przyszłości. / inforCMS
Znany już jest kompletny odczyt inflacji PMI. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w globalnej gospodarce dla sektora usług przemysłu osiągnął w grudniu poziom 57,1 pkt, wzrastając z 54,5 pkt w listopadzie. Świadczy to o utrzymywaniu się pozytywnych tendencji w światowych gospodarkach.

Tempo rozwoju w poszczególnych państwach jest bardzo zróżnicowane, co stanowi wyzwanie dla inwestorów na rynkach finansowych. Muszą umieć oddzielić atrakcyjne rynki od tych, z którymi wiąże się większe ryzyko. Układ sił w dalszym ciągu pozostaje niezmieniony. Zdecydowane ożywienie widoczne jest na rynkach wschodzących, na których kraje o słabszej kondycji są rzadkością. Gospodarki dojrzałe również rozwijają się, ale w ich gronie znacznie więcej jest takich, które przeżywają trudności. Niepokojący element grudniowego odczytu wskaźników wyprzedzających stanowi jedynie spadek subindeksu, dotyczącego zatrudnienia. Z 52 pkt w listopadzie zmniejszył się on do 51,1 pkt. Jednocześnie coraz bardziej widoczna staje się presja inflacyjna. Subindeks cen produkcji znalazł się na najwyższym od 27 miesięcy poziomie.

Przeczytaj również: Jak wypadły w grudniu fundusze akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości?

W takich okolicznościach nie dziwi wciąż silna postawa rynków akcji. Na tym tle nasz parkiet słabo wypadł w pierwszych dniach tego roku. Można tu dopatrywać się negatywnego wpływu zmian w sposobie funkcjonowania systemu emerytalnego, ale nawet jeśli stąd wynika kiepska postawa GPW, to jest to wytłumaczenie dobre na krótką metę. W dłuższym terminie decydujące okażą się fundamenty gospodarcze, które pozostają silne. Obrona przez WIG kilkumiesięcznej linii trendu daje nadzieje na powrót zwyżek na rodzimej giełdzie.

Dla komercyjnego segmentu amerykańskiego rynku nieruchomości IV kwartał okazał się okresem stabilizacji.

Brak chętnych na powierzchnie handlowe w USA

W przeciwieństwie do segmentu biurowego, na rynku powierzchni handlowych w Stanach Zjednoczonych IV kwartał minionego roku nie przyniósł poprawy. Odsetek niewynajętych powierzchni w centrach handlowych podniósł się do 10,9% z 10,6% rok wcześniej. Jednocześnie utrzymał się na poziomie z dwóch wcześniejszych kwartałów. Rekordowo wysoki poziom notowano w 1990 r. Sięgał wtedy 11,1%. Zajęta przez wynajmujących powierzchnia zwiększyła się o 8,5 tys. m². Efektywne stawki wynajmu zmniejszyły się do 16,56 USD za stopę kwadratową, czyli o ok.. 0,1 m², z 16,81 USD rok wcześniej i 16,58 USD w poprzednim kwartale. Stawki wywoławcze spadły do 19,05 USD z 19,18 USD rok wcześniej i 19,07 USD w poprzednim kwartale.

Polecamy serwis: Kredyty

Irlandzkie mieszkania potaniały o 40% od przełomu w roku 2007

Przyspieszyło tempo spadku cen wywoławczych na irlandzkim rynku mieszkaniowym. W IV kwartale wyniosło ono 4,8%, co w skali roku dało 14%. Średnia cena obniżyła się do 220 tys. euro. Od szczytu z połowy 2007 r. ceny spadły już o 40%. Przedtem, w ciągu dekady, zwyżkowały aż czterokrotnie.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Moja firma
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

pokaż więcej
Proszę czekać...