Korekta na GPW

Co prawda poniedziałkowe notowania WIG20 i WIG były obiecujące, ale we wtorek poszły w dół.
Dziś na warszawskiej giełdzie wszyscy zapomnieli o poniedziałkowym optymizmie. Notowania WIG20 poszły ostro w dół. Również DAX nie wykazywał szczególnie dobrego zachowania, a na Wall Street, w reakcji na publikację dobrych wskaźników makroekonomicznych, odnotowano spadki.

Słabości warszawskiego parkietu w pierwszych dniach nowego roku nie dało się oszukać poniedziałkowym, cudownym fixingiem, w trakcie którego skok notowań akcji Telekomunikacji Polskiej i podciągnięcie kursów kilku innych, dużych spółek spowodowało, że WIG20 podwoił skalę mizernej zwyżki do 1,4 proc. To osiągnięcie zdołało jedynie nieznacznie przybliżyć nasz indeks do wskaźników europejskich.

We wtorek przedłużenie tego sztucznego pokazu siły udało się utrzymać zaledwie przez niecałą godzinę. Przez tyle czasu w okolicach poniedziałkowego zamknięcia zdołały utrzymać się nasze główne indeksy. Później poszły w dół i około południa WIG20 tracił już 0,5 proc., a WIG niewiele mu ustępował. Trochę lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm. Podobnie jak w poniedziałek, także dziś zyskiwały po około 0,5 proc. Jak widać spokojny, stabilny wzrost daje lepsze efekty niż jednorazowe fajerwerki.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

Odczuły to akcje Telekomunikacji Polskiej, które z poniedziałkowego rajdu zdołały ocalić zaledwie połowę, gdyż dziś zniżkowały o około 5 proc., a na zamknięciu o – o ponad 8 proc. Ponad 2,5 proc. traciły walory BRE, a o 2 proc. przeceniane były papiery PZU. Do słabeuszy, zniżkujących po około 1 proc., w gronie największych spółek należały też akcje Cyfrowego Polsatu, PGE i PKO. Inwestorzy nie mogli zdecydować się w kwestii kursu papierów KGHM, który momentami szedł w górę o prawie 1 proc., chwilami zaś zniżkował o 0,7 proc. Pomogła dopiero informacja o kolejnym rekordzie cen miedzi.

Nie udzieliły się nam dobre nastroje w Europie oraz zwyżkujące kontrakty na amerykańskie indeksy. WIG20 należał do nielicznych indeksów, tracących na wartości, poza spadającym o 1,5 proc. wskaźnikiem w Atenach. Agencja Moodys ostrzegła przed możliwością obniżenia ratingu Grecji w najbliższych tygodniach. Liderem wzrostów na naszym kontynencie drugi dzień z rzędu był parkiet w Tallinie, gdzie zwyżka znów przekraczała 3 proc. Poniedziałkowe święto odrabiał dziś indeks w Londynie, rosnąc o 1,6 proc. Brytyjczycy mieli też podstawy do optymizmu, gdy okazało się, że wskaźnik aktywności tamtejszego przemysłu osiągnął wartość najwyższą od 16 lat. Słabe zachowanie indeksu we Frankfurcie, który rósł zaledwie o 0,2 proc., można tłumaczyć informacjami o wzroście liczby bezrobotnych w grudniu oraz o zaskakująco wysokiej inflacji w strefie euro, która wyniosła 2,2 proc.

Polecamy serwis: Lokaty

Nastroje pogorszyły się tuż przed publikacją danych zza oceanu. WIG20 tracił ponad 1 proc. Sytuacja nie uległa poprawie nawet, gdy okazało się, że zamówienia na dobra trwałego użytku spadły o wiele mniej niż się spodziewano, a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły mocniej niż przewidywano. Pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień w amerykańskim przemyśle. Indeksy na Wall Street zareagowały spadkiem.

Ostatecznie WIG20 stracił 1,52 proc., a WIG zniżkował o 0,81 proc. Wskaźnik średnich spółek wzrósł o 0,84 proc. a sWIG80 – o 0,2 proc. Obroty wyniosły 870 mln zł.

Źródło:Roman Przasnyski, Open Finance

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...