Tylko 2,3 proc. do OFE

Zmniejszenie składek odprowadzanych do OFE o 5 proc. do środek doraźny.
O 5 proc. zmniejszą się składki, które idą do OFE. Już nie 7,3 proc., ale tylko 2,3 proc. będzie odprowadzane do Otwartego Funsuszu Emerytalnego. 5 proc. uzyskane z obniżki pójdzie bezpośrednio do ZUS.

Pieniądze, które byłyby odkładane w OFE, zostaną przeznaczone na bieżące emerytury. Zamiast ciąć wydatki, rząd sięga po pieniądze, które powinniśmy inwestować w OFE. W ten sposób politycy uwalniają się od obowiązku przeprowadzenia reform finansów publicznych - uważa PKPP Lewiatan.

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma dużo słabych punktów. Przede wszystkim odsuwa konieczność naprawy finansów państwa. Problemy pojawią się jednak za kilka lat. Zdaniem Lewiatana to nie OFE przyczyniły się do trudnej sytuacji finansów publicznych, tylko zaniechania kolejnych rządów w reformowaniu systemu emerytalnego, w prywatyzacji, w ograniczeniu wydatków i nieaktywnych transferów socjalnych. To te zaniedbania odbijają się na pieniądzach pracujących Polaków.

Przeczytaj również: Jak traktować prognozy analityków i ekonomistów? Cz. II

Rząd chce zmniejszyć składkę do OFE o 66 proc., ponieważ uważa, że bez tego nie da się rozwiązać kłopotów, związanych z finansami publicznymi. Za zaniechanie odpowiedzialnych reform i brak odwagi polityków płacą przyszli emeryci.

Przeniesienie do ZUS 5 proc. składki emerytalnej stwarza zagrożenie, że politycy w każdej chwili mogą zdecydować o innej, niż zapowiedział premier, waloryzacji pieniędzy na kontach ZUS. Nic nie wiemy też o zasadach dziedziczenia pieniędzy, gromadzonych na specjalnie wydzielonych kontach w ZUS. Nie podlega dyskusji, że na zmianach ucierpi rynek kapitałowy, osłabiając szanse sukcesu rządowego planu prywatyzacji.
Dobrą wiadomością jest ta, że rząd nie zdecydował się na likwidację emerytur kapitałowych, a były takie pomysły. Fundusze emerytalne będą mogły prowadzić bardziej elastyczną politykę inwestycyjną, a ubezpieczeni – podejmować decyzje, czy pieniądze w OFE inwestować w bardziej lub mniej agresywny sposób. Istnieje też szansa na rozwój trzeciego filara, w którym każdy z nas będzie mógł oszczędzać na emeryturę.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Premier Donald Tusk, zapowiadając przyszłe rozwiązania ustawowe, pominął najważniejszą kwestię, a mianowicie to, że przyjęte rozwiązanie staje się równocześnie zobowiązaniem rządu i polityków do podjęcia głębokiej reformy finansów publicznych: reformy KRUS, likwidacji przywilejów emerytalnych, zwiększenia efektywności wydatków publicznych, konsekwentnej prywatyzacji i efektywniejszego systemu podatkowego.
Sposób, w jaki rząd prowadził dyskusję w sprawie zmian w systemie emerytalnym oraz towarzyszące temu zamieszanie informacyjne budzą sprzeciw Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Wywoływały one niepewność Polaków, dotyczącą ich emerytur oraz generowały dodatkowe ryzyka przy inwestowaniu naszych pieniędzy. Dlatego członkowie Lewiatan oczekują, że rząd szybko przedstawi szczegółowe propozycje zapowiedzianych zmian w systemie emerytalnym, nie przedłużając chaosu.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...