Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce

Koniunktura gospodarcza w Polsce pozostawia trochę do życzenia.
Jak zawsze w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o dane, dotyczące rodzimej gospodarki w grudniu, GUS opublikował informacje, dotyczące koniunktury. Podane wyniki są mało optymistyczne.

W przemyśle zaledwie o 1 pkt. proc. wzrosła liczba osób, wskazujących na poprawę, a nie pogorszenie. Miesiąc wcześniej do grupy tej należały 3 pkt. proc. W innych branżach nie było lepiej. W budownictwie doszło do załamania, ale w dużej części ma ono charakter sezonowy. Wskaźnik koniunktury ukształtował się na poziomie minus 20, na co złożyło się 30 proc. opinii, wieszczących pogarszanie się koniunktury i 10 proc. tych, którzy wskazywali na jej poprawę. Miesiąc wcześniej wskaźnik wynosił minus 8 pkt.

W handlu detalicznym koniunkturę oceniano negatywnie. Na jej poprawę wskazało 18 proc. badanych, a na regres – 20 proc. W listopadzie o 3 pkt. proc. przybyło ocen pozytywnych, w porównaniu do negatywnych. Tradycyjnie bardzo korzystny klimat koniunktury utrzymywał się w branży finansowej, gdzie optymistycznych ocen było o 35 pkt. proc. więcej niż pesymistycznych.

Dowiedz się także: Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce wskazują na pogorszenie się wyników w grudniu.

Wskaźniki koniunktury od kilku miesięcy pogarszają się, kontrastując z najważniejszymi danymi gospodarczymi, sugerującymi utrzymywanie się silnego ożywienia. Wytłumaczeniem tego stanu rzeczy może być polaryzacja opinii pomiędzy największymi przedsiębiorstwami, którym wiedzie się dobrze oraz najmniejszymi, które borykają się z trudnościami. To pokazuje, że z ostatecznym stwierdzeniem, że przechodzimy boom w gospodarce, trzeba jeszcze poczekać. Jeśli ożywienie koniunktury zaczną odczuwać mniejsze przedsiębiorstwa, optymistyczna teza okaże się słuszna.

Gospodarka USA

W listopadzie przyspieszało tempo wzrostu wydatków Amerykanów. W ujęciu rocznym wyniosło ono 2,8 proc. wobec 2,5 proc. miesiąc wcześniej. Te dane, jak również zamówienia na dobra trwałego użytku oraz nastroje konsumentów, potwierdzają kontynuację umiarkowanie pozytywnych tendencji w amerykańskiej gospodarce.

Polecamy serwis: Lokaty

Światowe rynki nieruchomości

Maleje liczba udzielanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, co potwierdza tezę o słabnięciu tamtejszego rynku nieruchomości
W listopadzie brytyjskie banki udzieliły 29,99 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od marca 2009 r. Miesiąc wcześniej było to 30,69 tys. Jednocześnie podano do wiadomości, że 2,7 mln Brytyjczyków w wieku 20-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. ŒŚredni wiek kupującego pierwsze mieszkanie w Wielkiej Brytanii to 37 lat.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w kończącym się roku największe transakcje w segmencie komercyjnym rynku nieruchomości przeprowadzono w Londynie. W pierwszych 9 miesiącach tego roku Ich wartość sięgnęła 13,9 mld USD. W całym minionym roku było to 16,8 mld USD. Na drugim miejscu uplasowało się Tokio z transakcjami za 13,1 mld USD w pierwszych 9 miesiącach. Na kolejnych pozycjach znalazły się Hong Kong, Paryż oraz Nowy Jork. Ta statystyka dobrze odzwierciedla to, jaki był 2010 r. dla rynku nieruchomości komercyjnych w poszczególnych częściach œświata. 

Listopadowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA wypadła słabiej od oczekiwań. Nabywców znalazło 290 tys. domów, zaś liczono na 300 tys.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...