PKO reaktywuje SKO

pieniądze, finanse, monety Fot. Fotolia / Fotolia
SKO, czyli Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Sprawdzona forma oszczędzania czy przeżytek? Dowiedz się co na ich temat sądząc eksperci.

Stare przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Jeżeli więc chcemy, by nasze pociechy nie były „ekonomicznymi analfabetami”, powinniśmy być żywotnie zainteresowani tym, żeby szkoła podstawowa, do której uczęszcza nasza pociecha uczestniczyła w programie SKO. Podkreślić trzeba, że oferta Szkolnych Kas Oszczędnościowych została całkiem niedawno odświeżona i jest teraz bardzo atrakcyjna. Przyjrzyjmy się więc temu, co SKO oferuje najmłodszej grupie klientów.

SKO - co to jest?

Szkolne Kasy Oszczędności są jednym z największych i działających najdłużej na polskim rynku programem edukacji finansowej dla najmłodszych.

Uczestnicy programu SKO, a podkreślić trzeba, że można przystąpić do niego już w wieku 6 lat zyskują między innymi następujące korzyści:

  • Wyrobienie w sobie nawyku samodzielnego zarządzania własnymi finansami
  • Poznają zalety systematycznego oszczędzania
  • Poznają od strony praktycznej usługi bankowe – w tym także to, jak ułatwiają one codzienne życie.

Polecamy: Celebryci w reklamach banków

Nowe SKO

W ramach nowej propozycji SKO przygotowana została oferta pakietu kont skierowanych do trzech grup docelowych:

  • uczniów (SKO Konto dla Ucznia) - umożliwiające zarządzanie środkami pieniężnymi przez dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia - będące członkami SKO.
  • szkół (SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto Plan Szkoły) –umożliwiające obsługę kont SKO dla ucznia oraz zbierania środków wspólnych uczniów oraz szkoły.
  • rad rodziców (SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Rady Rodziców) – umożliwiające zbieranie środków na cele określone przez Radę Rodziców.

Wszystkie te konta prowadzone są przez PKO BP bezpłatnie. Można dokonywać wpłat i wypłat gotówkowych bezpośrednio w szkole, u Opiekuna SKO oraz placówce PKO BP. Środki zgromadzone na rachunku SKO Konto dla Ucznia oprocentowane są na poziomie aż 5% w skali roku.

SKO się sprawdza?

Bank próbując zatrzymać u siebie grupę najmłodszych klientów oferuje wszystkim zainteresowanym nastolatkom wieku od 13 lat PKO Konto Pierwsze. Najważniejsze cechy tego konta:

  • Bezpłatne prowadzenie konta;
  • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie;
  • Bezpłatne krajowe przelewy internetowe;
  • Dostęp do bankowości elektronicznej (iPKO) bez żadnych opłat.

SKO oraz PKO Konto Pierwsze - na którego otwarcie potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego (rodzica) - to dwie, w pewnym sensie, uzupełniające się propozycje. SKO przygotowuje najmłodszych do oszczędzania, a kiedy młody człowiek kończy 13 lat może otworzyć PKO Konto Pierwsze.

Polecamy: Jak Polacy kontrolują budżet domowy

Eksperci totalmoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...