Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?

Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach? / shutterstock
W ubiegłym roku wiele inwestycji przestało przynosić zyski lub straciło na bezpieczeństwie transakcji. Eksperci wskazują, że sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Co oznacza zdywersyfikowany portfel?

Potencjalny inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, a im wyższa stopa zwrotu, tym ryzyko jest wyższe. Do najbardziej popularnych zagrożeń należą: ryzyko utraty środków wynikające np. z utraty płynności finansowej emitenta, czyli podmiotu zajmującego się sprzedażą papierów wartościowych, ryzyko otoczenia prawnego, politycznego, ryzyko czasu, a więc przedłużenie inwestycji, a także ryzyko walutowe bądź koniunkturalne. Sposobem na ograniczenie tego typu zagrożeń jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, a więc inwestowanie kapitału w różne aktywa w ramach odmiennych branż. W celu osiągnięcia najlepszej możliwej płynności finansowej konieczne jest wybór instrumentów długo i krótkoterminowych.

- W czasie niestabilnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią, szczególnie widoczne jest, jak dla bezpieczeństwa i efektywności inwestycji ważne jest posiadanie zdywersyfikowanego portfela, który pozwala znacznie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Niezmiernie istotne jest dysponowanie różnymi instrumentami o innym współczynniku korelacji stóp zwrotu. Rynek finansowy oferuje obecnie szereg możliwości inwestycyjnych w aktywa stałe, w aktywa płynne typu papiery wartościowe, inwestycje kapitałowe, a także dobra materialne takie jak złoto, nieruchomości czy ziemia. To ostatnie zasługuje na szczególną uwagę - inwestowanie w ziemię uznawane jest za bezpieczną przystań w czasach kryzysu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu wybór gruntu. Ciekawą propozycją są Mazury, które posiadają wysoki potencjał wzrostu wartości, a wciąż są regionem niedoszacowanym - w porównaniu do nieruchomości europejskich w podobnych lokalizacjach jest tam po prostu tanio - mówi Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Kim jest licencjonowany podmiot pośredniczący?

Poza dywersyfikacją portfela inwestycyjnego, ważnym elementem minimalizującym czynniki ryzyka jest współpraca z licencjonowanym podmiotem, który regularnie poddaje się badaniu biegłego rewidenta, posiada radę nadzorczą czy działa pod kuratelą renomowanego domu maklerskiego.

-  Inwestycja może cechować się różnymi stopniami ryzyka, jednak gwarantem bezpieczeństwa transakcji powinien być sprawdzony podmiot pośredniczący. Dlatego w tym niepewnym czasie, gdy łatwo jest paść ofiarą oszustwa finansowego, właściciele platformy inwestycyjnej Obligain postanowili rozpocząć działalność na rynku regulowanym, dobrowolnie poddając się kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. W tym celu powołana została pierwsza w pełni zautomatyzowana spółka Nordheim, pełniąca, po uzyskaniu licencji, funkcje agenta firmy inwestycyjnej - mówi Cezary Chybowski. - Co dzięki temu zyska klient? Przede wszystkim pełną anonimowość w podejmowaniu decyzji oraz całkowite bezpieczeństwo transakcji. Wszystko będzie transparentne, będziemy posiadali wewnętrznego inspektora nadzoru, a nasi pracownicy będą zobligowani do informowania o swoich własnych transakcjach. Poza tym cały proces naszej działalności będzie zdigitalizowany, począwszy od powiadomień dla klientów o specjalnych okazjach po raportowanie do KNF. Spółką zarządzać będą pasjonaci z długoletnim doświadczeniem w branży, pracujący wcześniej w renomowanych domach maklerskich czy towarzystwach funduszy inwestycyjnych - dodaje właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Nieprzewidziane zdarzenia na globalną skalę i ich ekonomiczne konsekwencje, powodujące niestabilną sytuację wielu spółek, utwierdzają w przekonaniu, że w trakcie kryzysu bezpieczeństwo podejmowanych inwestycji i ochrona posiadanego kapitału są priorytetowe. Niezależnie od wyboru produktów inwestycyjnych i ich stopnia ryzyka, ważne, aby były to produkty zróżnicowane o odmiennym horyzoncie inwestycyjnym, a podejmowane decyzje poprzedzone zostały wnikliwą analizą, najlepiej z doświadczonym doradcą u boku.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...