Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców
Program „Erasmus” oferuje możliwość dofinansowania zagranicznych staży dla polskich przedsiębiorców w wybranym przez nich kraju oraz w firmie. Wszystko co należy zrobić to złożyć formularz aplikacyjny i czekać na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców i możliwość zdobycia międzynarodowej praktyki u boku doświadczonego przedsiębiorcy jest bezcenna. Przekonają się o tym młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć udział w nowym Programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Program ten oferuje początkującym przedsiębiorcom możliwość pracowania przez okres do 6 miesięcy wraz z doświadczonym przedsiębiorcą w innym kraju UE.

Jakie są korzyści z udziału w Programie Erasmus?

Korzyści wynikające z udziału w Programie Erasmus mają charakter obustronny – zarówno dla początkującego jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Możliwość kształcenia w miejscu pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej ułatwia dobry start w zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub wzmacnia potencjał już istniejącego przedsiębiorstwa. Niewątpliwym atutem jest również dostęp do nowych rynków zbytu towarów/usług, możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy i potencjalne możliwości współpracy z partnerami z zagranicy.

Jak wspomniano powyżej udział w Programie to także korzyść dla doświadczonego przedsiębiorcy. Umożliwienie udziału w stażu początkującemu przedsiębiorcy daje szansę na skorzystanie z nowych, często innowacyjnych pomysłów. Może on posiadać umiejętność lub wiedzę, która może stanowić uzupełnienie posiadanego przez przedsiębiorcę doświadczenia.

Nie do przecenienia jest także możliwość zdobycia wiedzy na temat kultury prowadzenia biznesu w innym kraju, wymogów stawianych tam przedsiębiorcom oraz lokalnych rynków zbytu. Udział w takim stażu może w przyszłość zaowocować stałą współpracą biznesową poprzez np. spółki joint-venture, podwykonawstwo, stosunki wykonawca-dostawca itp.

Polecamy: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Kto może zostać uczestnikiem Programu Erasmus?

W programie może uczestniczyć początkujący przedsiębiorca, który:
- poważnie myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej opartej na wykonalnym biznes planie;
- prowadzi działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata.

(Przyszła) działalność gospodarcza może być prowadzona w obrębie dowolnego sektora, a wiek początkującego przedsiębiorcy nie odgrywa w Programie żadnej roli.

Zakwalifikowanie do udziału w Programie uwarunkowane jest jednak spełnieniem pewnych wymogów. Początkujący przedsiębiorca powinien: 
- posiadać zezwolenie na pobyt stały w jednym z państw Unii Europejskiej;
- mieć konkretny projekt lub pomysł na firmę, odzwierciedlony w biznes planie;
- wykazywać motywację i chęć do współpracy podczas pobytu u doświadczonego przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego UE;
- być gotowym do pracy na rzecz rozwoju firmy przedsiębiorcy przyjmującego poprzez udostępnianie swoich umiejętności i kompetencji;
- wykazywać gotowość do poniesienia części kosztów związanych z pobytem za granicą, które nie zostaną objęte finansowaniem w ramach programu.

Ponadto początkujący przedsiębiorca musi podpisać „Zobowiązanie na rzecz jakości”, którego celem jest zapewnienie pomyślnej współpracy oraz zawrzeć z lokalnym punktem kontaktowym umowę, która dotyczy wypłaty grantu na pobyt, określa zadania, obowiązki, warunki finansowania i prawne następstwa projektu w ramach ustalonego grafiku czasowego.

Nie zapominajmy również o obowiązku dostarczenia przez początkującego przedsiębiorcę po zakończonym pobycie kwestionariusz oceny, w którym znajdzie się opis wykonanych prac, zdobytej wiedzy i umiejętności oraz korzyści z wymiany dla rozwoju własnej firmy.

Czy uczestnik Programu „Erasmus” może liczyć na wsparcie finansowe?

Uczestnik Programu może otrzymać wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i utrzymania podczas pobytu. Grant wypłacany jest przez lokalny punkt kontaktowy wskazany przez początkującego przedsiębiorcę (podczas rejestracji internetowej). Początkujący przedsiębiorca oraz właściwy punkt kontaktowy zawierają umowę, w której określone zostaną szczegóły dotyczące grantu oraz sposobu płatności (np. płatność częściowa na początku pobytu, płatność miesięczna itp.).

Wysokość wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie stawki miesięcznej i odzwierciedla ogólne koszty utrzymania w państwie pobytu.

Jak wziąć udział w Programie „Erasmus”?

Zarówno początkujący jak i doświadczeni przedsiębiorcy chętni do wzięcia udziału w Programie powinni złożyć wniosek przy użyciu narzędzia do rejestracji (zakładka „Apply now”), które jest dostępne na stronie internetowej: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu i wskazać preferowany lokalny punkt kontaktowy.

Lokalny punkt kontaktowy powinien działać na terenie państwa zamieszkania przedsiębiorcy, ponieważ to punkt kontaktowy będzie odpowiedzialny za udzielanie wszelkich informacji związanych z Programem..

Przed przystąpieniem do procesu aplikowania początkujący przedsiębiorca powinien posiadać swoje CV, list motywacyjny oraz mieć opracowany biznes plan, które są następnie przesyłane za pośrednictwem strony internetowej.

Po przyjęciu do programu przedsiębiorca uzyskuje dostęp do katalogu internetowego, który pozwala przedsiębiorcy oraz wybranemu lokalnemu punktowi kontaktowemu odnaleźć właściwego partnera wymiany. Po nawiązaniu współpracy powinny zostać ustalone warunki pracy, tj. cele, daty, działania, o których należy powiadomić lokalny punkt kontaktowy.

Polecamy: Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej firmy na Warmii i Mazurach?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...