Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Inwestycje MSP w nowe technologie
Tylko do 30 czerwca br. można składać dokumentację aplikacyjną do poddziałania 1.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach ogłoszonego konkursu wsparcie mogą uzyskać projekty podnoszące konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim.

Kto może ubiegać się o dotację?

Dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu udzielane jest na inwestycje realizowane przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające swoją siedzibę na terytorium Polski, z zastrzeżeniami wskazanymi w dokumentacji konkursowej. 

Wśród podmiotów wyłączonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie unijne w ramach tego konkursu są przedsiębiorcy, na których ciąży m.in. obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej.

Pamiętajmy także, że wnioskodawca kwalifikuje się do otrzymania wsparcia wyłącznie w sytuacji, gdy jest podmiotem uprawnionym zarówno na etapie aplikowania, jak również w dniu podpisywania umowy o dofinansowanie.

Przez innowacyjność należy rozumieć zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

Na co można otrzymać dotację?

Dofinansowanie jest udzielane na projekty, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności poprzez wdrożenie w przedsiębiorstwie nowej technologii. Jej wdrożenie powinno umożliwić wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Technologie służące wytworzeniu nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług nie mogą być stosowane na świecie dłużej niż 5 lat. Okres ten liczony jest do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Pamiętajmy również, że wszystkie projekty zgłaszane przez Wnioskodawców muszą polegać na realizacji nowej inwestycji w rozumieniu § 5 ust. 3. Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 193 poz. 1399, z późn. zm.).

Porównaj: Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Wśród wydatków kwalifikujących się do dofinansowania w ramach tego konkursu zaliczamy:

  • nabycie środka trwałego, pod warunkiem spełnienia wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, związanych z transferem technologii tj. autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych, licencji, koncesji, praw do wynalazków, patentów itd.,
  • zakup robót i materiałów budowlanych do wysokości 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych,
  • nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej (gruntów) do wysokości 10 % całkowitych wydatków kwalifikowanych, pod warunkiem spełniania wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
  • zakup usług szkoleniowych bezpośrednio związanych z realizacją inwestycji.

Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych określają „Wytyczne dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013”. Dokument jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.rpo.wzp.pl

Wysokość przyznanego dofinansowania jest uzależniona od statusu przedsiębiorcy. W zależności od tego czy wnioskodawca jest mikro-, małym czy średnim przedsiębiorcom wysokość przyznanego dofinansowania może wynieść od 40% do 60%. W zależności od tego zależy również udział wnioskodawcy w zapewnieniu wkładu własnego projektu. Dokumentacja konkursowa nakłada na wnioskodawców obowiązki związane z okresem trwania projektu tj. nie może on trwać dłużej niż 3 lata przy jednoczesnym jego rozpoczęciu nie później niż 12 miesięcy od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie. Istotne jest również spełnienie wymogów dotyczących wartości projektu, który w ramach obecnego naboru nie może być mniejszy niż 40 tys złotych oraz większy niż 7,99 mln zł. 

Dofinansowanie projektu może odbywać się na zasadzie zaliczki – na poczet przyszłych kosztów ponoszonych w związku z realizacją projektu lub refundacji poniesionych już nakładów.

Polecamy serwis Samochód

Pamiętajmy również o tym, że realizacja projektu może rozpocząć się najwcześniej dzień po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, pod rygorem odrzucenia wniosku lub odmową podpisania umowy o dofinansowanie. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to IV kwartał 2010 roku.

Aktualne informacje dotyczące naboru wniosków oraz wymogów w zakresie przygotowania dokumentacji aplikacyjnej znajdują się na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs: http://www.rpo.wzp.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...