Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim
Konkurs ma na celu podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w województwie łódzkim poprzez rozwijanie i wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Podmioty zainteresowane otrzymaniem wsparcia na tego typu inwestycje ponoszą różne kategorie kosztów. Zazwyczaj tylko część z nich będzie mogła zostać uznana za kwalifikowane i będzie podlegać refundacji ze środków unijnych. W tej części artykułu przybliżę specyficzne kategorie wydatków ponoszonych przez wnioskodawców w związku z realizacją projektów w działaniu III.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego jak również maksymalne wysokości unijnego dofinansowania, o które będzie mógł się starać wnioskodawca projektu.

Koszty kwalifikowane

Do specyficznych wydatków ponoszonych w związku z realizacją projektów z działania III. 3 należy zaliczyć:

  • zakup specjalistycznych usług doradczych związanych z przygotowaniem do wdrożenia oraz bezpośrednim wdrożeniem zakupionej lub wytworzonej aparatury B+R,
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania,
  • wydatki na uzyskanie patentu i doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej wraz z opłatami za pierwsze zgłoszenie patentowe będące bezpośrednim wynikiem realizowanego projektu,
  • wydatki kwalifikowane dla projektów inwestycyjnych, w tym wydatki na certyfikacje związane z wprowadzeniem produktu lub usługi na rynek oraz zakup, wytworzenie, instalacja i uruchomienie aparatury lub sprzętu naukowo-badawczego zaliczanego do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze,
  • wydatki kwalifikowane dla projektów badawczych (B+R), w tym m.in. wydatki ponoszone na wynagrodzenie personelu (naukowcy, pracownicy techniczni), wydatki na doradztwo i usługi równoważne wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prac badawczych, w szczególności koszt badań, wiedzy technicznej i patentów nabytych ze źródeł zewnętrznych po cenach rynkowych.

Zobacz również Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Ponadto przewiduje się możliwość sfinansowania wydatków związanych z cross-financingiem (do wysokości 10% wydatków kwalifikowane projektu) na np. pracę trenerów i szkoleniowców, wynajem pomieszczeń do przeprowadzenia szkoleń, przygotowanie materiałów szkoleniowych. 

Kategorie wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych szczegółowo określa dokument „Zasady kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013”, który zamieszczony jest na stronie internetowej www.cop.lodzkie.pl i www.rpo.lodzkie.pl.

Wysokość unijnej dotacji

Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową przyjęto, że maksymalny poziom dofinansowania projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013 wynosi 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W przypadku ubiegania się o dofinansowanie średniego przedsiębiorcy (z wyłączeniem sektora transportu) poziom ten może ulec zwiększeniu o 10 punktów procentowych. Jeszcze większy udział środków unijnych w budżecie projektu może zostać zapewniony dla przedsięwzięć realizowanych przez mikro i małych przedsiębiorców. Otóż w tym przypadku mogą oni starać się o dofinansowanie w wysokości do 70% całkowitych wydatków kwalifikowanych. 

W przypadku wnioskowania o wsparcie unijne na realizację projektu w ramach działania III.3 RPO Województwa Łódzkiego, przedsiębiorca jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego na poziomie odpowiednio 50%, 40% lub 30% w zależności od statusu przedsiębiorstwa.

Istnieje jeszcze jeden dodatkowy warunek, który powinniśmy uwzględnić w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej do tego konkursu. Mianowicie chodzi o maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych, które występują w projekcie. W zakresie od typu przedsięwzięcia wysokość ta nie może przekroczyć: w zakresie infrastruktury B + R – 4 mln PLN, w zakresie zakupu środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B + R oraz projektów celowych – 400 tyś. PLN.

Przed aplikowaniem o środki unijne w ramach tego konkursu, potencjalni wnioskodawcy powinni zapoznać się z obowiązującą dokumentacją konkursową, w tym regulaminem konkursu oraz aktualnymi wzorami formularzy wniosków o dofinansowanie oraz załącznikami do wniosku. Są one dostępne pod adresem: http://www.cop.lodzkie.pl/ .

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...