Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Kolejna szansa dla przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim
Już wkrótce przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji będą mogli powalczyć o jej przyznanie w ramach konkursu w województwie świętokrzyskim. Rusza, bowiem kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego (RPOWŚ).

Konkurs, o którym mowa powyżej jest organizowany w ramach działania 1.1 RPOWŚ i dotyczy bezpośredniego wsparcia MŚP w przedsięwzięciach innowacyjnych i konkurencyjnych. Zgodnie z aktualnym harmonogramem przeprowadzania konkursów, nabór wniosków będzie odbywał się w dniach od 1 czerwca do 2 lipca 2010 roku, a więc będzie miał charakter konkursu zamkniętego. 

Aktualny harmonogram przeprowadzania konkursów w ramach RPOWŚ znajduje się na stronach internetowych http://www.rpo-swietokrzyskie.pl, w zakładce „Dokumenty do pobrania”-> „Harmonogramy konkursów w ramach RPOWŚ na 2010 rok”. 

Kto będzie mógł ubiegać się o dotację?

Zgodnie z dostępnymi informacjami, o dotację w ramach konkursu będą mogły starać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe działające powyżej 6 miesięcy. Z dofinansowania w ramach tego działania zostały wyłączone projekty mikro i małych przedsiębiorstw, działających nie dłużej niż rok, dotyczące świadczenia usług drogą elektroniczną i ewentualnego wytworzenia produktów niezbędnych do świadczenia tych usług. Projekty takie przewidziano do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Zobacz także: Zarządzanie własnością intelektualną - poddziałanie 5.4.1 POIG

Na co będzie można otrzymać dotację?

Celem działania 1.1 RPOWŚ jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wsparcie przedsięwzięć poprawiających ich poziom technologiczny lub organizacyjny. Zapisy programowe dopuszczają wspieranie szerokiego katalogu inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorców w celu wzrostu konkurencyjności i innowacyjności ich firm na unijnym rynku. W ramach działania przewiduje się wsparcie projektów zakładających m.in. rozbudowę przedsiębiorstwa, zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ułatwienie nawiązywania kontaktów z kontrahentami zagranicznymi oraz prezentacji swojej oferty eksportowej poprzez udział w wystawach, targach i gospodarczych misjach zagranicznych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Ponadto dofinansowaniu będą mogły podlegać inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, ochrony powietrza, gospodarki odpadami oraz zakładające wsparcie realizacji przedsięwzięć służących wdrażaniu zasad zintegrowanego podejścia do zapobiegania i ograniczania (kontroli) zanieczyszczeń, a szczególności dostosowywania się przedsiębiorstw do wymagań (BAT). Co więcej w ramach potencjalnych możliwości otrzymania unijnego wsparcia przewiduje się możliwość refinansowania przedsięwzięć przewidujących tworzenie i wyposażania nowych miejsc pracy w związku z wytwarzaniem nowych produktów/usług lub wdrożeniem nowej technologii. 

Musimy pamiętać, że katalog typów projektów, które będą mogły otrzymać wsparcie w ramach danego naboru wniosków o dofinansowanie, każdorazowo zostaje określony w dokumentacji konkursowej i zamieszczany jest na stronie internetowej instytucji odpowiedzialnej za jego organizację. 

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań wobec inwestycji, które będą mogły zostać zakwalifikowane do wsparcia w ramach działania 1.1 RPOWŚ znajdują się w drugiej części artykułu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...