Fundusze unijne na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Fundusze unijne na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim
Tylko do 19 maja br. trwa nabór projektów na wsparcie inwestycyjne małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim. Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem wsparcia powinni niezwłocznie przygotować wnioski o dofinansowanie i aplikować o środki unijne przed wskazanym terminem.

Pieniądze unijne są do rozdysponowania w ramach konkursu ogłoszonego przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach działania 2.1 "Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw", Schemat A "Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MŚP". Wyłonione do dofinansowania projekty powinny tworzenia silnego i konkurencyjnego sektora MŚP. Konkurs ma charakter zamknięty – przyjmowanie wniosków planowane jest do 19 maja br. do godziny 16.00. W artykule przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane z aplikowaniem o środki unijne w tego działania. Przed podjęciem decyzji o ubieganie się o środki unijnego w ramach trwającego konkursu powinniśmy szczegółowo zapoznać się z obowiązującą dokumentacją konkursową.

Dokumentacja konkursowa dla działania 2.1, Schemat A jest dostępna na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, które pełni w konkursie rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia. Dokumenty są do pobrania ze strony internetowej MCP: http://www.mcp.malopolska.pl

Przeczytaj także: Wsparcie małych przedsiębiorstw w województwie małopolskim – dokumentacja

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie projektów w ramach tego konkursu będą mogły ubiegać się wyłącznie małe przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów unijnych. Warto przypomnieć, że to na wnioskodawcy ciąży obowiązek sprawdzenia czy dany projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedsiębiorca starający się o udzielenie wsparcia unijnego może złożyć tylko jeden wniosek do dofinansowanie projektu w ramach danego konkursu organizowanego dla danego schematu A.

Na co mogę otrzymać dotację?

Konkurs ma na celu wybór do dofinansowania projektów inwestycyjnych poprawiających konkurencyjność małych przedsiębiorstw, poprzez unowocześnienie sposobu ich działania i oferty. Potencjalny katalog projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu jest szeroki i mogą one polegać na np. rozbudowie i nabyciu przedsiębiorstwa, działaniach mających na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji lub procesu produkcyjnego, zmianie stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP, unowocześnieniu wyposażenia, zmianie wyrobu i usługi, w tym także zmianie w sposobie świadczenia usług, modernizacji środków produkcji.

Szczegółowy wykaz przykładowych typów projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie zawiera Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Regulamin Konkursu.

Polecamy serwis Umowy

W jakiej wysokości mogę otrzymać dotację?

W ramach tego konkursu do rozdysponowania pomiędzy małe przedsiębiorstwa jest kwota ponad 46 mln zł. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%.

Dla projektu lokalizowanych na terenie powiatu brzeskiego, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki, tarnowski, maksymalny udział dofinansowania może zostać podniesiony do wysokości 45% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Oznacza to, że pozostałą kwotę przedsiębiorca powinien zapewnić sobie sam, we własnych zakresie (odpowiednio 60% lub 55%). W ramach konkursu przyjęto, że minimalna kwota wsparcia wynosi 100 tys. złotych, maksymalna 1 mln złotych. Należy dodać, że dofinansowanie projektów w ramach konkursu może odbywać się wyłącznie na zasadzie refundacji poniesionych już kosztów. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu, przy założeniu dochowania wszystkich terminów dotyczących poszczególnych etapów oceny wniosków ustalony został na sierpień 2010 r.

O dofinansowanie ubiega się przedsiębiorca realizujący swój projekt na terenie powiatu o niskim wskaźniku przedsiębiorczości tzn. w powiecie brzeskim. Realizacja projektu ma polegać na zmianie systemu produkcji tak, aby wytwarzana przez niego stolarka okienna była bardziej konkurencyjna na rynku poprzez np. lepsze wyciszenie pomieszczeń. W takim przypadku wnioskodawca będzie mógł otrzymać refundacje poniesionych na ten cel kosztów (np. zakup nowych maszyn produkcyjnych) w wysokości do 45% kosztów kwalifikowalnych w projekcie.

Moja firma
Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...