Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie
Przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego będą mogli skorzystać z unijnej pomocy w formie dofinansowania inwestycji sprzyjających poprawie środowiska naturalnego. Ogłoszenie konkursu planowane jest na połowę czerwca br. i jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego naboru: „ma być łatwiej”.

Poprzedni nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 4.4 „Ochrona powietrza” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego zakończył się niepowodzeniem. Konkurs cieszył się małym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a projekty obarczone były wieloma błędami. Konsekwencją tego było niewykorzystanie puli środków przeznaczonych na ten nabór.

Podczas tegorocznego konkursu ma się to jednak zmienić- tak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Na realizację projektów wybranych w tegorocznym naborze zarezerwowano kwotę ponad 7 mln PLN pochodzących z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecamy: Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Na czym polega działanie 4.4 „Ochrona powietrza”?

Ochrona powietrza jest jednym z priorytetowych obszarów, które mogą otrzymać unijną pomoc w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Program ten w odróżnieniu od innych programów krajowych przewidujących ochronę środowiska naturalnego (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) wdrażany jest na poziomie województwa, co oznacza, że za nabór, ocenę i w końcu wybór projektów do dofinansowania odpowiadają władze regionalne. 

Działanie 4.4 skierowane jest do przedsiębiorców, którzy są zainteresowani realizacją projektów inwestycyjnych obejmujących poprawę jakości powietrza. Przez projekty inwestycyjne rozumie się w tym przypadku roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu systemów, infrastruktury, urządzeń i technologii służących do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych).

Projekty, które zostaną wybrane do dofinansowania muszą spełniać dwa warunki:
 muszą być realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego,
 wartość udzielonego dofinansowania nie może przekroczyć równowartości 200 tys. EUR.

Kto może wziąć udział w naborze wniosków?

W naborze wniosków może wziąć każdy przedsiębiorca, który spełni wymogi określone w dokumentacji konkursowej. Na dofinansowanie unijne nie może liczyć przedsiębiorca na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej oraz który podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o taką pomoc na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Organizator konkursu umożliwia ubieganie się o dotację unijną przez każdego przedsiębiorcę, bez względu na jego status (małe, średnie, duże przedsiębiorstwo), który posiada swoją siedzibę na terytorium RP.

Wnioskodawcy będzie mogło zostać udzielone dofinansowanie unijne wyłącznie w sytuacji, gdy będzie on kwalifikował się do wsparcia zarówno na etapie składania wniosku o dofinansowanie jak również podpisania umowy o dofinansowanie.

Jak wziąć udział w naborze wniosków?

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 4.4. prowadzony jest w trybie konkursu zamkniętego. Oznacza to, że wnioski można składać wyłącznie w określonym przez organizatora konkursu terminie naboru.

Tegoroczny nabór wniosków o dofinansowanie projektów prowadzony będzie w terminie od 15 czerwca do 16 września br. W ostatnim dniu tj. 16 września br. nabór prowadzony będzie wyłącznie do godziny 15.00.

Wnioskodawca zainteresowany udziałem w naborze powinien wypełnić wniosek o dofinansowanie dla działania 4.4 za pomocą aplikacji on-line (Serwis Beneficjenta), która dostępna jest na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z zapisami Instrukcji do wypełnienia Wniosku o dofinansowanie dla działania 4.4, dostępną pod wskazanym adresem strony internetowej i wyłącznie w terminie naboru. 

Następnie wnioskodawca powinien skompletować wymaganą dokumentacją konkursową -załączniki do wniosku i złożyć je wraz z wypełnionym formularzem wniosku w jednym egzemplarzu do Wydziału Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Miejsce składania dokumentów aplikacyjnych:                                                                                                             Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Wydział Wdrażania RPO
ul. Kolumba 60A
70-035 Szczecin

Co można sfinansować ze środków UE?

Ocena kwalifikowalności wydatków, czyli określenie co może zostać sfinansowane ze środków UE, a co nie następuje zarówno na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz podczas realizacji projektu (podczas przedkładania do odpowiedniej instytucji wniosków o płatność). Ocena ta powinna przebiegać w zgodzie z dokumentami programowymi. Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego określają Wytyczne dla Wnioskodawców (działanie 4.4), które dostępne są pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Do wydatków kwalifkowalnych po spełnieniu określonych wymogów, o których mowa w powyższych wytycznych, zaliczyć można m.in.:

- wydatki finansowe,
- opłaty notarialne,
- koszty przygotowania dokumentacji projektu (np. biznesplan),
- nabycia środków trwałych, zakup materiałów budowlanych i innych usług prowadzących do zwiększenia wartości środka trwałego,
- zakup nieruchomości,
- nabycia wartości niematerialnych i prawnych wraz z ich instalacją
- koszty zarządzania projektem.

W jakiej wysokości?

Maksymalny poziom dofinansowania na poziomie projektu jest uzależniony od statusu przedsiębiorstwa, i tak dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wynosi on 70 % całkowitych wydatków kwalifikowanych oraz 60 % całkowitych wydatków kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw.

W ramach działania 4.4. całkowita wartość dofinansowania projektu może wynosić maksymalnie 200 tys. EUR uwzględniając inną pomoc de minimis otrzymaną przez wnioskodawcę w roku bieżącym oraz dwóch poprzednich latach podatkowych.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...