Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Talento
Firma konsultingowa
rozwiń więcej
Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Wśród przedsiębiorców planujących duże innowacyjne inwestycje największym powodzeniem cieszą się środki pochodzące z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 3 grudnia 2010 roku zagospodarowano już 62,4% budżetu tego programu. Część środków z tego programu została już wykorzystana, w szczególności wyczerpały się środki dotyczące inwestycji w infrastrukturę nauki. W 2011 roku mają być przeprowadzone ostatnie nabory do niektórych działań dla przedsiębiorców do tego programu.

Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych

Zostało przeznaczone na wsparcie badań prowadzonych przez przedsiębiorstwa. Pierwotnie było połączone z działaniem 4.1, które umożliwiało uzyskanie dofinansowania na wdrożenie wyników prac badawczych. Niestety, z powodu wyczerpania środków na działanie 4.1 obecnie przedsiębiorca przystępując do działania 1.4 sam musi pokryć cześć wdrożeniową.

Projekty badawcze realizowane w ramach działania mogą obejmować przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne prowadzone przez przedsiębiorców samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi (szkołami wyższymi, jednostkami B+R etc.), aż do momentu stworzenia prototypu. Progi dofinansowania są zależne od tego, jaki charakter mają prowadzone przez przedsiębiorstwo prace badawcze.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jeśli mają one charakter badań rozwojowych to progi dofinansowania wynoszą wtedy odpowiednio 70% dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy oraz 60% dla średnich przedsiębiorstw. Jeśli prowadzone prace mają charakter badań przemysłowych to progi dofinansowania są dużo niższe i wynoszą odpowiednio 45% dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy i 35% dla średniego przedsiębiorcy. Nowością pojawiająca się w ostatnim naborze jest możliwość zwiększenia wysokości wsparcia o 15%, ale do progu nie przekraczającego 80%. Warunkiem uzyskania zwiększonego wsparcia jest upowszechnianie wyników prac badawczych na konferencjach lub efektywna współpraca z innymi niepowiązanymi przedsiębiorcami lub organizacją badawczą.

W 2011 roku planowane są na te działanie dwa nabory pierwszy na początku roku od 7.03. do 8.04., a drugi latem – od 29.08. do 30.09. Przewidziane środki w każdym z naborów to 199,03 mln PLN.

Działanie 3.3.2 Wsparcie dla MSP

O dofinansowanie z Działania 3.3, Poddziałanie 3.3.2 może ubiegać się mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca. Działanie przewiduje możliwość uzyskania 50% kosztów kwalifikowanych na usługi doradcze dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości. Usługi doradcze, o których wsparcie ubiega się przedsiębiorca powinny być powiązane z pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym. Preferowane są projekty przewidujące dofinansowanie na usługi doradcze o charakterze innowacyjnym dotyczące zakupu usług doradczych i analiz w celu wprowadzenia zmian organizacyjnych, produktowych lub technologicznych. Działanie to może być bardzo interesujące dla firm dopiero rozwijających się i szukających zewnętrznych źródeł wsparcia działalności. Nabór na konkurs ma rozpocząć się 14.02. i ma trwać do wyczerpania alokacji na 2011 rok lub do końca 2011 r. Pula przeznaczonych środków na to  działanie to 21 mln PLN w 2011 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie programem istnieje duża szansa, że będzie on otwarty do końca 2011 roku.

Przeczytaj również: Jakie dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Działanie 4.3 Kredyt technologiczny

Działanie to jest interesujące pod kilkoma względami. W momencie rozpoczęcie zainteresowanie nim, ze względu na dosyć skomplikowany mechanizm pozyskiwania środków było niewielkie. W 2010 roku, w momencie wyczerpywania się innych możliwości korzystania z dofinansowań zainteresowanie to zaczęło szybko wzrastać, jednak wtedy zaostrzono wymagania dotyczące możliwości ubiegania się o środki w ramach tego działania, w szczególności część z nich dotyczącą innowacyjności inwestycji.

„Kredyt technologiczny” ma na celu wsparcie projektów przedsiębiorców z sektora MSP, polegających na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów, procesów bądź usług powstających z zastosowaniem tej technologii. Warunkiem niezbędnym do uzyskania wsparcia w tym działaniu jest posiadanie przez przedsiębiorcę zaświadczenia o innowacyjności danej technologii. Warto przy tym zapoznać się z ustawą prawo własności przemysłowej, która podpowie przedsiębiorcy, o jakie dokumenty można przedstawić alternatywnie do opinii o innowacyjności.

Jak już zostało wspomnienie działanie to posiada nieco odmienną konstrukcję niż pozostałe działania finansowane ze środków unijnych. Pierwszym etapem ubiegania się o środki unijne jest złożenie wniosku o kredyt komercyjny, na formularzach banku (a jeśli bank nie posiada własnego wzoru formularza to na formularzach zgodnych z działaniem PO IG 4.3.). Kredyt udzielony w banku komercyjnym może stanowić do 75% wartości kosztów inwestycji technologicznej. Pozostałą część musi zapewnić przedsiębiorca we własnym zakresie, przy czym nie mogą być to środki pochodzące ze środków publicznych. O kredyt komercyjny powinniśmy wystąpić w jednym z banków, które znajdują się na „liście działania” (można ją odnaleźć na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego). Obecnie możliwość złożenia wniosku istnieje w 14 bankach, ale lista cały czas się rozszerza.

Mając już promesę kredytową z banku komercyjnego kierujemy (przeważnie tę operację wykonuje za nas bank) wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o przyznanie dofinansowania w ramach działania 4.3, czyli tzw. premii technologicznej. Po pozytywnej akceptacji wniosku przez BGK podpisujemy umowę o dofinansowanie. Jego poziom wynosi od 30% do 70% wartości projektu, zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2007-2013. Warto przy tym przypomnieć, że dla konkursów ogłoszonych po 1 stycznia 2011 obowiązują nowe progi wsparcia, które dla niektórych województw m.in. mazowieckiego są niższe od dotychczas obowiązujących (patrz Tabela 1).

Tabela 1. Regiony kwalifikujące się do objęcia pomocą zgodnie z art. 87 ust. 3 lit. a) Traktatu WE do dnia 31.12.2013 r. tzw. mapa pomocy regionalnej
Lp. Region Wysokość wsparcia:

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...