Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

DORADCA-UE.pl
portal
rozwiń więcej
Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” / inforCMS
Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

LLP jest jednym z programów wspólnotowych powołanych na wniosek Komisji Europejskiej w celu wsparcia krajów członkowskich w obszarach najistotniejszych dla całej Unii Europejskiej. Jest on prowadzony w ramach wyżej wspomnianego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Program LLP wspiera m.in.:

  • mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie,
  • partnerstwa dwustronne i wielostronne, 
  • projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń, poprzez międzynarodowy transfer innowacji,
  • tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych, 
  • działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji, 
  • wizyty przygotowawcze.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

LLP swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Turcję. Dzieli się na cztery podprogramy: Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz najpopularniejszy Erasmus. Program skierowany jest do różnorodnych grup wiekowych. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczące się jak i pracownicy różnych placówek edukacyjnych. Polska jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskich aktywnie uczestniczy we wszystkich wymienionych programach. Program ma na celu między innymi wymianę praktyk i współpracę pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, wzmocnienie integracji pomiędzy krajami europejskimi, poprawę znajomości języków obcych, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez doświadczenia międzynarodowe, wzrost tożsamości narodowej i europejskiej, promowanie demokracji i tolerancji wobec innych kultur oraz zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.

Polecamy: Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

O przyznaniu miejsca stypendialnego w programie LLP - Erasmus decyduje:

  • znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską, do której ma odbyć się wyjazd,
  • wszelka działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach, otrzymane nagrody i wyróżnienia,
  • silna motywacja do wyjazdu na studia za granicą,
  • Samodzielność i kultura osobista gwarantująca godne reprezentowanie Uniwersytetu na europejskich uczelniach partnerskich.

Student ubiegający się o udział w programie LLP - Erasmus ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:

  • wypełniony formularz kwalifikacyjny,
  • list motywacyjny,
  • wszelkie posiadane przez studenta zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające znajomość języków obcych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, pracę na rzecz uczelni, czy ruchu studenckiego, bądź inne dowody aktywności społecznej studenta.

Jakie są zasady finansowanie wyjazdów w ramach LLP Erasmus?

Finansowanie studenta podczas pobytu w zagranicznej uczelni partnerskiej obejmuje:

  • stypendium w programie LLP-Erasmus,
  • utrzymanie stypendium (naukowego/socjalnego/sportowego), z uczelni macierzystej przez cały okres studiów za granicą,
  • wysokość miesięcznych stawek stypendialnych dla studentów wyjeżdżających na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus jest ustalana corocznie, w oparciu o fundusze przyznane przez Agencję Narodową Programu LLP-Erasmus. Niektóre uczelnie wypłacają stypendium w całości, inne w ratach, najczęściej dwóch. Uczelnie ustalają także sposób przekazania pieniędzy. Część przelewa je na konta studentów, podczas gdy inne wypłacają stypendium również w postaci gotówki,
  • zgodnie z umową o świadczeniu usług edukacyjnych student zobowiązany jest do uiszczania czesnego za naukę,
  • w przypadku wyjazdu studenta na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus, Rektor może podjąć decyzję o czasowym zwolnieniu słuchacza z płatności za studia.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Przyznawane studentowi stypendium jest formą dofinansowania i nie ma pokrywać całości kosztów pobytu studenta za granicą. Jego przeznaczeniem jest zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między w krajem macierzystym a krajem, w którym znajduje się uczelnia przyjmująca. Według danych portalu erasmus.org.pl, w 2008 roku liczba polskich uczelni posiadających Kartę Erasmusa wyniosła 256.

Dofinansowanie kosztów podróży odbywa się na podstawie zakupionych biletów do i z miejscowości, w której znajduje się uczelnia partnerska, w terminach zgodnych z rozpoczęciem i zakończeniem studiów w tej uczelni. Studenci ubiegający się o dofinansowanie zobowiązani są sami wykupić bilety w biurze podróży, z którym konkretna uczelnia ma podpisaną umowę.

Katarzyna Zielińska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...