B2B - dofinansowanie e-biznesu

Mira Michalska
Doradca
rozwiń więcej
Dofinansowanie e-biznesu
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka firmy partnerskie mogą starać się o dofinansowanie wdrożenia procesów biznesowych prowadzonych w formie elektronicznej.

Beneficjenci, cel działania i poziom dofinansowania

Beneficjentami działania 8.2 mogą być wszyscy przedsiębiorcy z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą i mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wykluczone z możliwości starania się o wsparcie są jedynie duże firmy, a więc te , które zatrudniają powyżej 250 pracowników.

Działanie to ma na celu wspieranie przede wszystkim przedsięwzięcia o charakterze technicznym i organizacyjnym, dzięki któremu co najmniej dwie firmy będą mogły realizować wspólne procesy biznesowe prowadzone w formie elektronicznej. Dofinansowanie może być udzielone firmom , które planują rozwój lub rozpoczęcie współpracy w oparciu o rozwiązania elektroniczne, poprzez dostosowanie własnych systemów informatycznych do systemów podmiotów z którymi kooperują lub z którymi dopiero zamierzają rozpocząć współpracę.

Ma to na celu automatyzację wymiany informacji między systemami tych firm. Cel ten można osiągnąć albo poprzez integrację systemów współpracujących firm albo poprzez wdrożenie nowego systemu. Projekty te mogą zostać objęte wsparciem przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od wielkości przedsiębiorstwa, lokalizacji projektu i kategorii wydatków. Niemniej jednak kwota ta nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i wyższa niż 2 mln złotych. 

Polecamy: Jak oceniany jest wniosek o dotację

Wnioski przygotowuje się w specjalnie do tego celu uruchomionych generatorze wniosków dostępnym na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wykaz niezbędnych załączników jest każdorazowo umieszczany w ogłoszeniach o konkursie w ramach poszczególnych rund aplikacyjnych. Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami składa się do odpowiedniej dla miejsca realizacji inwestycji Regionalnej Instytucji Finansującej. Wykaz poszczególnych placówek i ich dane teleadresowe są również dostępne na stronie internetowej PARPu.

Terminy konkursów

Ze względu na duże zainteresowanie konkursem do tej pory zorganizowano już kilka rund aplikacyjnych: jeden w 2008 roku i aż trzy w 2009 roku. Ogłoszenie o naborze najbliższego konkursu zaplanowano na 15 września 2010 roku, a sam nabór wniosków na okres od 29 października 2010 roku do 30 listopada 2010 roku. Będzie to najprawdopodobniej jedyny konkurs w ramach tego działania w 2010 roku. Czas oczekiwania na wynik konkursu to okres około 4 miesięcy.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wraz ze swoimi partnerami prowadzić procesy biznesowe w formie elektronicznej, będą więc mogli w najbliższym czasie postarać się o dofinansowanie na ten cel. Muszą jednak wstrzymać się z realizacją inwestycji, z uwagi na to, że wszelkie wydatki można w ramach konkursu ponosić dopiero jeden dzień po dniu złożenia wniosku. Jeśli więc wydatki ponieśli lub będą ponosić przed 29 październikiem 2010 roku, to nie będą się one kwalifikowały do dofinansowania.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Warto również zajrzeć na stronę internetową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w zakładkę dotyczącą błędów przy wypełnianiu wniosków aplikacyjnych w ramach działania 8.2. Przyszły beneficjenci musi pamiętać również o jeszcze jednej ważnej kwestii- systemy zakupione i wdrożone w ramach działania 8.2 muszą wspierać przede wszystkim realizacje wspólnych procesów biznesowych i wspólnych dla firm partnerskich działań biznesowych, a nie usprawniać funkcjonowanie wewnątrz poszczególnych firm, ponieważ sporządzony w takim charakterze wniosek może zostać odrzucony na etapie oceny merytorycznej.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...