Jak otrzymać środki z UE na badania i rozwó? Działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Działanie 4.2 POIG
Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych musisz spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany wsparciem z działania 4.2 POIG składa wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w terminach naboru wniosków. Ponadto przekazuję wersję elektroniczną wniosku wraz z biznes planem oraz (jeśli dotyczy) zeskanowaną promesą leasingową lub kredytową (umowa kredytowa) za pomocą Generatora Wniosków, dostępnego na stronach internetowych PARP.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kompletna dokumentacja aplikacyjna jest poddana ocenie pod kątem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych. W przypadku oceny merytorycznej badane są kryteria obligatoryjne, czyli obowiązkowe do spełnienia oraz fakultatywne. W przypadku kryteriów formalnych oraz merytorycznych obligatoryjnych ocena ma formę zero-jedynkową. W przypadku kryteriów merytorycznych fakultatywnych za spełnienie każdego z kryterium przyznawana jest określona wysokość punktów (maksymalnie 100 punktów). Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do udzielenia wsparcia musi spełniać 100% kryteriów formalnych i merytorycznych obligatoryjnych oraz co najmniej 40% kryteriów merytorycznych fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej zwiększa szansę wnioskodawcy na otrzymanie dofinansowania, np. w przypadku wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla danego działania. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. 

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących rozwoju działalności B+R

W ramach 6 kryteriów merytorycznych fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. Punktowane będą następujące kryteria.

MSP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Warto pamiętać, że w przypadku gdy na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie, warunek ten nie zostanie spełniony, punkty zostaną odebrane.

Uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) 

W ramach tego kryterium wnioskodawca otrzymuje punkty, jeżeli we wniosku o dofinansowanie zadeklarował uzyskanie statusu CBR w okresie realizacji projektu lub 2 lata po jego realizacji. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Status centrum badawczo-rozwojowego może uzyskać przedsiębiorca:
1) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość kwoty określonej w przepisach o rachunkowości jako minimalny przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, do których stosuje się przepisy o rachunkowości;
2) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej udzielonych przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 20% przychodów określonych w pkt 1;
3) który nie zalega z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Współpraca z jednostką naukową

W ramach tego kryterium oceniane będą zapisy wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu odnoszące się do zaplanowanej przez wnioskodawcę współpracy z jednostką naukową. Przedsiębiorca powinien szczegółowo opisać zakres planowanej współpracy oraz w jakim horyzoncie czasowym będzie ona prowadzona. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Polecamy: Jak powinna zostać sporządzona opinia o nowej technologii - działanie 4.3 POIG

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego 

Tutaj ocenie będzie podlegać deklaracja w zakresie stworzenia nowych miejsc pracy dla personelu badawczego, z zastrzeżeniem, iż powstaną one do zakończenia projektu. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...