Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
działanie 4.3 POIG
W ramach unijnego wsparcia przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie będą mogli ubiegać się o spłatę części zobowiązań zaciągniętych w bankach komercyjnych.

Kto może ubiegać się o kredyt technologiczny?

W ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przewiduje się wsparcie przedsiębiorców spełniających kryteria MŚP oraz posiadających zdolność kredytową.

Na co można otrzymać wsparcie?

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Wsparcie to ma formę premii technologicznej i wypłacane jest ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Polecamy: Środki unijne na rozwój e-biznesu - Działanie 8.1 POIG

W ramach tego działania przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot kosztów związanych:

  • z zakupem (na warunkach rynkowych), nowych lub używanych środków trwałych, w tym budynków i budowli oraz ich części, (jeśli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat),
  • z najmem, dzierżawą lub leasingiem środków trwałych oraz gruntów budynków lub budowli (jeżeli będzie trwać przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej),
  • z rozbudową istniejących budowli, budynków, maszyn, urządzeń stanowiących środki trwałe,
  • z instalacją i uruchomieniem maszyn i urządzeń stanowiących środki trwałe oraz,
  • z zakupem lub leasingiem wartości niematerialnych i prawnych.

Udział premii technologicznej w wartości kosztów kwalifikowanych poniesionych ze środków kredytu technologicznego wynosi:

  • 70% dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 60% dla średnich przedsiębiorstw w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim,
  • 60% dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 50% dla średnich przedsiębiorstw w województwach: dolnośląskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim,
  • 60% dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 50% dla średnich przedsiębiorstw (do końca bieżącego roku), później odpowiednio 50% i 40% w województwie mazowieckim (z wyłączeniem m.st. Warszawy) oraz,
  • 50% dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 40% dla średnich przedsiębiorstw dla m. st. Warszawy.

Wydatki te, aby kwalifikowały się do objęcia wsparciem muszą być poniesione po dacie przyznania przez BGK promesy premii technologicznej.

Warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z ryzykiem, gdyż wypłata premii technologicznej nie jest gwarantowana. Jej wysokość zależy od wartości netto sprzedaży usług lub towarów, których wytworzenie powiązane jest z przeprowadzoną inwestycją technologiczną.

Premia technologiczna będzie wypłacana jednorazowo lub w transzach (nie częściej niż raz na trzy miesiące) w kwocie odpowiadającej wartości netto osiągniętej sprzedaży towarów lub usług wyprodukowanych/świadczonych w wyniku inwestycji technologicznej, nie wyższej jednak niż 4 000 000 PLN.

Przeczytaj również: Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Przedsiębiorca za pośrednictwem banku komercyjnego (kredytującego), składa do BGK wniosek o dofinansowanie (wniosek o przyznanie premii technologicznej), do którego załącza warunkową umowę kredytu technologicznego lub promesę kredytu technologicznego. BGK przyznaje MSP promesę premii technologicznej, na podstawie której banki komercyjne (kredytujące) udzielają MSP kredytu technologicznego z własnych środków. Wypłata premii technologicznej przez Bank Gospodarstwa Krajowego stanowi częściową spłatę kredytu technologicznego zaciągniętego przez MSP w banku komercyjnym.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...