Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach

Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach /Fot. Fotolia
Wysokość dotacji dla przedsiębiorców uzależniona jest od poziomu rozwoju gospodarczego danego regionu. W związku z tym, im dalej od średniego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej, tym wyższe wsparcie może otrzymać przedsiębiorca. Ale są także inne czynniki, które wpływają na zwiększenie czy zmniejszenie dofinansowania ze środków UE.

Głównym powodem, dla którego Unia Europejska przekazuje swoim członkom środki pomocowe, jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów. Dlatego ich wysokość zależy od tego, jak zamożny jest poszczególny region.

Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej

Limit pomocy dla każdego z województw

Największą pomoc – liczoną w stosunku do wartości całego przedsięwzięcia – mogą otrzymać przedsiębiorcy, działający na wschodzie kraju. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 z 30 czerwca 2014 r., udział wsparcia unijnego w kosztach kwalifikowanych (a więc podlegających wsparciu) może wynieść 50 proc. w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

W większości polskich województw pomoc unijna nie może przekroczyć 35 proc. Taki jest maksymalny poziom wsparcia dla woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego. Jeszcze mniej – bo tylko 25 proc. – może wynieść pomoc w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Na Mazowszu jest inaczej

Nieco inaczej jest w województwie mazowieckim, które nie jest traktowane jednolicie, ale zostało podzielone na tzw. podregiony. Stało się tak ze względu na bardzo duże różnice w poziomie rozwoju między np. większą częścią województwa a stolicą, która po prostu zawyża statystyki.


I tak firmy działające w podregionach ciechanowsko-płockim, ostrołęcko-siedleckim, radomskim i warszawskim wschodnim mogą liczyć na wsparcie rzędu 35 proc. wartości inwestycji. Z kolei przedsiębiorcy z podregionu warszawskiego zachodniego mogą dostać tylko 20-proc. wsparcie.

Najmniej mogą uzyskać firmy ze stolicy. Tu dotacja unijna nie może przekroczyć 15 proc. Ale będzie tak tylko do końca przyszłego roku. Od 1 stycznia 2018 r. maksymalny poziom dotacji spadnie do 10 proc.

Mniejsi mają lepiej

Na szczęście są to wskaźniki podstawowe, dotyczące dużych firm. Mniejsi przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze potraktowanie. Ze wspomnianego już rozporządzenia wynika, że wskaźnik dla średnich firm jest powiększany o 10 pkt. procentowych, a dla małych – o 20 proc.

Oznacza to, że ubiegający się o dotację mały przedsiębiorca z Lubelszczyzny może dostać wsparcie w wysokości aż 70 proc. kosztów kwalifikowanych, zaś średni przedsiębiorca choćby z woj. pomorskiego – 45 proc.

Jak prowadzić ewidencję dotacji otrzymanych ze środków unijnych

Ale nawet lepsze traktowanie małych i średnich firm z Warszawy nie zmienia faktu, że oni właśnie muszą się spieszyć z wnioskowaniem o unijne wsparcie. Jeśli zdążą przed 31 grudnia 2017 r., uzyskają większą pomoc. Dlatego warto, aby już teraz zainteresowali się, jakie dotacje mogą uzyskać.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...