Wnioski o dofinansowanie innowacyjnej firmy

Wnioski o dofinansowanie innowacyjnej firmy/Fot. Fotolia / Fotolia
Od 31 sierpnia do 30 września będzie można składać wnioski na dofinansowanie z działania 3.2.1 Programu Inteligentny Rozwój Badania na rynek. Dofinansowanie ma umożliwić firmom wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług.

Tylko przez miesiąc Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czeka na wnioski firm chcących wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązania – zarówno produkty, jak i usługi. Do rozdysponowania między MSP czeka 500 milionów złotych.

Od 31 sierpnia do 30 września PARP przyjmuje wnioski na dofinansowanie z działania 3.2.1 Programu Inteligentny Rozwój Badania na rynek. Dofinansowanie ma pozwolić firmom wprowadzić na rynek nowe bądź znacząco ulepszone produkty lub usługi, które będą się wykazywać wysokim poziomem innowacyjności i staną się przełomowe dla danej branży.

Zobacz: Fundusze dla firm oferowane przez państwo

W przygotowaniu wniosku na dofinansowanie z tego podziałania najważniejszą kwestią jest właściwe dowiedzenie innowacyjności produktu bądź usługi, ponieważ właśnie za to będzie można otrzymać dużą liczbę punktów, co zadecyduje o powodzeniu wniosku i przyznaniu wysokiej dotacji – wyjaśnia Aldona Janicka-Śmidowicz, Starszy Konsultant ds. funduszy UE w ECDF Dotacje. – Klienci proszą nas także o pomoc w zebraniu dokumentacji dotyczącej prac badawczych nad planowaną do wdrożenia usługą lub produktem oraz dopytują, jakie wydatki mogą być pokrywane z dotacji.

W poddziałaniu 3.2.1. maksymalnie dwadzieścia procent kosztów projektu można przeznaczyć na prace i materiały budowlane. Nie ma za to żadnych limitów, jeśli chodzi o koszty zakupu środków trwałych, takich jak urządzenia, maszyny i linie technologiczne oraz koszty zakupu wartości niematerialnych i prawnych – oprogramowanie, nabycie prawa patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Zobacz również: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Dotację z poddziałania 3.2.1. traktować należy jako kontynuację projektu B+R, który był realizowany z dotacją lub też bez niej. Celem działania jest na pewno zachęcenie polskich przedsiębiorców do inwestowania w innowacyjne rozwiązania, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych samodzielnie przez przedsiębiorstwa albo które zostały przez przedsiębiorstwa zlecone na zewnątrz. Zarówno w działaniach dotacyjnych dot. projektów B+R, jak i w 3.2.1. POIR preferencje przewidziano dla przedsięwzięć wpisujących się w Krajową Inteligentną Specjalizację. W wykazie KIS znajdują się między innymi takie obszary jak: zdrowe społeczeństwo, gospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa czy zrównoważona energetyka.

Zbliżający się nabór wniosków z 3.2.1 POIR z uwagi na kryteria skierowany jest przede wszystkich do firm produkcyjnych. Mimo że wsparcie w 3.2.1 ma charakter przede wszystkich inwestycyjny, to możliwe jest też dofinansowanie w projekcie specjalistycznych usług doradczych lub prac rozwojowych – dodaje Aldona Janicka-Śmidowicz.

Zobacz: Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa

źródło: ECDF Dotacje

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...