Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

Maria Szadkowska
rozwiń więcej
Kosmetyki nie testowane na zwierzętach.
11 marca 2013 upłynął ostateczny termin wycofywania na terenie Unii testów na zwierzętach składników kosmetyków. Przepis został wprowadzony już w 2009 roku, ale na prośbę firm kosmetycznych jego wprowadzenie w życie zostało przesunięte w czasie do 2013 roku. Opóźnienie to uzasadnione było potrzebą dostosowania produkcji do braku możliwości testowania swoich produktów na zwierzętach.

Zakaz obejmuje również dystrybucję produktów testowanych na zwierzętach do UE w tym, co ważne import z krajów, w których zakazu takowego nie ma. Zanim przepis wszedł w życie konsument, aby kupić produkt kosmetyczny wyprodukowany bez testów na zwierzętach musiał szukać na etykiecie specjalnego oznaczenia w postaci uciekającego króliczka.

Co obejmuje zakaz?

Przepis obejmuje wszystkie produkty od pasty do zębów po dezodorant, jak również ich substancje składowe. Z przyczyn oczywistych dotyczy to nowych substancji a niewyprodukowanych wcześniej, ponieważ trudno znaleźć substancję, która nie była w przeszłości testowana na zwierzętach. Od teraz producent może umieścić na opakowaniu informację, że produkt nie był testowany na zwierzętach, gdy ani gotowy produkt, ani składnik preparatu ani mieszaniny składników bądź ich prototypy nie były testowane na zwierzętach zarówno na terenie UE jak i poza nią. W przypadku wykrycia, iż jest inaczej konsument może dokonać reklamacji zakupionego towaru. Od 2009 roku firmy miały możliwość testowania kosmetyków poza Unią, wiele firm w związku z tym założyła swoje filie w krajach nieobjętych zakazem takich jak np. Indie.

Jak założyć gabinet kosmetyczny?

Walka o wprowadzenie tego rodzaju uregulowań trwała 20 lat, dlatego też jej aktywni uczestnicy – firma The Body Shop oraz organizacja Cruelty Free International uważają jego wprowadzenie za wielki sukces pomimo tak długiego czasu pełnego wprowadzenia go w życie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwycięstwo na małą skalę

Przeciwnicy wprowadzenia zakazu argumentują, iż ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach w tej gałęzi przemysłu od dawna jest marginalna, zwłaszcza w porównaniu do innych jak chociażby przemysł farmaceutyczny. Wiele osób przytacza też, jako minus opóźnienie lub nawet zastój rozwoju przemysłu kosmetycznego. Europa dotychczas wiodąca w produkcji innowacyjnych kosmetyków przez wprowadzenie tego ograniczenia, z braku alternatyw dla testów na zwierzętach będzie musiała stosować składniki przetestowane wcześniej bez możliwości dodawania nowych do gamy już istniejących. Dodatkowo stwierdzenie „nietestowany na zwierzętach” nie oznacza bezpieczny, do tej pory bezpieczeństwo produktów kosmetycznych było zagwarantowane wcześniejszym sprawdzeniem ich na zwierzętach a obecnie będzie to tylko orientacyjna wiedza, iż raczej jest to bezpieczny produkt aczkolwiek niesprawdzony.

Doświadczenia laboratoryjne. Ustawa o humanitarnym traktowaniu zwierząt

Z jednej strony ciężko nie przejąć się losem laboratoryjnych królików cierpiących, aby rzesze kobiet miało mniejsze zmarszczki a z drugiej nieuwzględnienie faktu marginalnej skali zjawiska byłoby wyolbrzymianiem wpływu unijnego zakazu na ogólny dobrostan zwierząt w przemyśle. Organizacje walczące o prawa zwierząt takie jak PETA odniosły swój mały sukces, ale nie można nie ulec wrażeniu, iż zakaz ten stanowi głównie polityczną decyzję mającą na celu zadowolenie rzeszy konsumentów za relatywnie niską cenę.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...