Utworzenie zależnej spółki europejskiej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Utworzenie zależnej spółki europejskiej może zostać dokonane przez podmioty posiadające osobowość prawną. Taka forma współpracy może wydawać się korzystniejsza niż przeprowadzenie fuzji transgranicznej. W jaki sposób można utworzyć zależną spółkę europejską?

Taki sposób prowadzenia działalności przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości stopniowej integracji za pomocą łagodnych środków. Tego typu forma współpracy pozwala dostosować się odpowiednio do istniejących warunków ekonomicznych oraz w niektórych sytuacjach może być korzystniejsza niż fuzja transgraniczna. Wybór takiej koncentracji powoduje rozwiązanie istotnego problemu, jakim jest konieczność wyboru odpowiedniego prawa krajowego przez założycieli spółki. Zgodnie z art. 2 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) w sprawie statutu spółki europejskiej nr 2157/2001 (Dz.U.UE L z dnia 10 listopada 2001 r.), spółki określone w art. 48 TWE, czyli spółki prawa cywilnego, prawa handlowego oraz spółdzielnie, inne osoby prawne prawa publicznego lub prywatnego, które powstały na mocy przepisów prawa państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu na terytorium Wspólnoty mogą tworzyć spółki zależne.


Prawna forma spółek zależnych opierać się będzie na subskrypcji akcji, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich:


- podlegają prawu różnych państw członkowskich,


- od co najmniej dwóch lat posiadają spółkę zależną, która podlega systemowi prawa innego kraju Unii bądź posiada oddział, znajdujący się w innym państwie członkowskim.


Założenie spółki europejskiej w formie spółki-córki odpowiada procedurze tworzenia holdingu, z zastrzeżeniem udziału również innych osób prawnych. SE jako spółkę zależną mogą zakładać tylko osoby prawne, czyli takie podmioty, które posiadają osobowość prawną. Zgodnie z przepisami prawa polskiego w tworzeniu SE tą drogą mogą uczestniczyć podmioty z ograniczoną (tzw. ułomną) osobowością prawną, takie jak spółka jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna. SE jako spółka-córka powstaje na mocy prawa państwa, na terytorium którego znajdować się będzie jej siedziba statutowa.


Zobacz:
Zakładanie działalności w Hiszpanii

 


Proces tworzenia i rejestracji na podstawie przepisów prawa polskiego


W samym rozporządzeniu brak jest szczegółowej regulacji dotyczącej sposobu powstawania zależnej spółki europejskiej, toteż zgodnie z art. 36 rozporządzenia konieczne jest zastosowanie przepisów krajowych dotyczących założenia spółki-córki jako spółki akcyjnej. W sytuacji, gdy siedziba SE będzie znajdować się na terytorium Polski to jej powstanie będzie uregulowanie treścią art. 301 i nast. k.s.h., które stanowią o powstawaniu spółki akcyjnej, która jest tworzona w trybie szczególnym. Dodatkowo w zakresie rejestracji zależnej spółki europejskiej na terytorium Polski zastosowanie będą miały przepisy dotyczące krajowego rejestru sądowego oraz sposobu rejestrowania spółek akcyjnych. W takim przypadku zarząd bądź organ administrujący są zobowiązane zgłosić założenie zależnej SE do sądu rejestrowego, który będzie właściwy ze względu na siedzibę spółki. Nadto konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS, który musi być podpisany przez członków zarządu lub rady administracyjnej. Analogicznie do procedury zakładania holdingowej SE, informacja o założeniu zależnej spółki europejskiej musi zostać opublikowana w odpowiednim krajowym publikatorze, np.  Monitorze Gospodarczym i Sądowym. Fakt zarejestrowania powyższej spółki musi zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.


Objęcie akcji i wniesienie wkładów


Zgoda na objęcie akcji przez założycieli spółki lub osoby trzecie powinna być wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych na podstawie art. 313 § 1 k.s.h. Jeżeli akcje są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki, a akcje obejmowane za wkłady niepieniężne i powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...