Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Lazarowicz Andrzej
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 kwietnia 2013 roku łatwiej rozliczyć eksport towarów poza UE. Od tej daty obowiązują nowe definicje importu i eksportu towarów. Wcześniejsze przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zostały dostosowane do unijnej dyrektywy 112 oraz orzecznictwa, dzięki czemu przedsiębiorcom łatwiej będzie rozliczać zagraniczne transakcje. Nowelizacje sprawiły, że procedurę wywozu poza Unię Europejską można rozpocząć w dowolnym kraju unijnym - nie tylko w Polsce, dzięki czemu przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów ze skorzystaniem z zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Eksport z dowolnego kraju UE


Do końca marca organy podatkowe uznawały daną dostawę towarów za eksport tylko wówczas, gdy ich wywóz poza UE rozpoczął się w Polsce i był nieprzerwany. Wiązało się to z tym, że jeżeli przedsiębiorca np. przetransportował towary do innego kraju UE i w tamtejszym urzędzie celnym rozpoczął procedurę ich wywozu poza UE, traktowane to było najpierw jako wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów i dopiero później eksport. Jakie były konsekwencje takich interpretacji? Otóż zdecydowanie utrudniało to kwestię rozliczenia VAT od takich transakcji i w efekcie najczęściej powodowało konieczność zapłacenia 23 proc. VAT przy WDT.

 
Od 1 kwietnia 2013 roku z eksportem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towary zostają wywiezione lub przetransportowane z terytorium kraju poza terytorium UE, jeżeli fakt ich wywiezienia poza Unię Europejską będzie potwierdzony przez urząd celny. W związku z tym, miejsce, w którym rozpocznie się procedura celna nie ma już znaczenia - najważniejsze, by wywóz potwierdził unijny urząd celny.


Zobacz: Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

 
Potwierdzenie dające prawo do skorzystania z zerowej stawki VAT


Do czasu nowelizacji w ustawie o VAT nie znajdował się żaden zapis na temat tego, jakie dokładnie potwierdzenie musi posiadać przedsiębiorca, żeby móc skorzystać z preferencji w postaci zerowej stawki VAT od eksportu usług. Za odpowiednie uznawane były dokumenty SAD wystawiane przez celników lub ich elektroniczne odpowiedniki - komunikaty IE599.

 
Obecnie w ustawie zamieszczony został katalog przykładowych dokumentów, stanowiących potwierdzenie eksportu usług. Mogą być to:


●     dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych,

●     potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,

●     dokument w formie elektronicznej otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność,

●      zgłoszenie wywozowe w formie papierowej albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

 
Co ważne - nie jest to katalog zamknięty i w sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie posiadał inne potwierdzenie, nie wyklucza to możliwości skorzystania z zerowej stawki VAT dla eksportu towarów.


Zobacz: Kwota wolna od podatku 2013

 
Trudniej w przypadku eksportu pośredniego


Jeżeli przedsiębiorca polski nie wywozi danego towaru poza UE, ale robi to za pośrednictwem swojego zagranicznego kontrahenta, wówczas polski przedsiębiorca może zastosować zerową stawkę VAT tylko w sytuacji, gdy otrzyma od “pośrednika” oryginał dokumentu potwierdzającego wywóz. Do kwietnia 2013 roku w takiej sytuacji wystarczyła kopia takiego potwierdzenia.


Zobacz: Ulga na złe długi - pozycja 63 w deklaracji VAT-7

 
Co z VAT-em?


Jak wynika z omawianych nowelizacji, przedsiębiorca ma prawo do zastosowania zerowej stawki VAT dla eksportu, jeżeli przed upływem terminu na złożenie deklaracji VAT otrzymał dokument potwierdzający, że towar opuścił Unię.

 
Jeżeli przedsiębiorca nie otrzyma takiego potwierdzenia we wspomnianym terminie, wówczas zamiast zerowej stawki VAT powinien zastosować stawkę, która byłaby właściwa dla sprzedaży danego towaru w kraju (najczęściej 23 proc.).

 
W sytuacji, gdy polski podatnik otrzyma rzeczone dokumenty możliwe będzie dokonanie korekty wcześniejszego rozliczenia i wykazanie eksportu ze stawką zerową w deklaracji, w której otrzymał dowody wywozu towarów. W związku z tym, przeprowadzona nowelizacja przepisów o VAT nie tylko uelastycznia rozliczanie eksportu poza UE, ale również daje możliwość odzyskania VAT od takich transakcji zapłaconego w przeszłości.

 
Zobacz: Faktura korygująca - potwierdzenie odbioru

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...